Registrace do OCRegistrace do OC PřihlášeníPřihlášení

DETAILING Část 1 : Předmytí vozu

Auto detailing, je velmi důkladné čištění, leštění a voskování automobilů, interiéru i exteriéru, jehož cílem je vysoce kvalitní vzhled automobilu. Kromě zlepšení vzhledu pomáhá zachovat prodejní hodnotu vozu.
Dnes mají například ve Spojených státech více než 50.000 detailerů v činnosti. Někteří spadají pod národní řetězce Autodetailerů. Mnozí z nich nemají žádnou skutečnou obchodní adresu, místo toho pracují jako mobilní detaileři na volných parkovištích. Detailing může být také praktikován jen pro osobní uspokojení.

MINISERIÁL DETAILING, ČÁST 1: Předmytí, mytí a sušení

První díl našeho miniseriálu pojednává o tom jak správně umýt auto, jak každodenně, tak jako přípravu pro následující procedury péče o našeho miláčka, tak aby byl stále krásný a zdravý. Každý automobilový nadšenec a ladič ví, že nestačí jen zvolit ty správné díly, perfektně auto upravit a nadupat. Pomyslná třešnička  dokonalé show, je lazenice perfektně nablýskaná, zářící a čistá, protože v čistotě je dokonalost.

Předmytí

Každá jednotlivá procedura je zásadní. Když odbudete jednu, projeví se to na té druhé. Předmytí je první procedura. K předmytí používáme tlakovou vodu, tzv. wap. Wapem odstraníme hrubé nečistoty z celého auta, jako je bahno, ptačí trus a zbytky všeho co se dá na silnici potkat. Mě osobně nejvíc štvou v létě muška a v zimě je to sůl. Sůl sama o sobě se dá velice snadno odstranit tlakovou vodou, auto je ale pokryto skoro celé, takže musíte umývat pečlivě. Mušky jsou na všech exponovaných místech, jako zrcátka, nárazník kapota a skla, to jsou zároveň části, které nejvíc na autě trpí. Jsou nejvíce vystaveny všem vlivům z hůry. Pokud tedy nemáte přítelkyni, která pokaždé když vyjíždí z garáže, trefí vrata či popelnici.

Velmi moderní je v současnosti používání aktivní pěny v kombinaci s wapem. Po pravdě aktivní pěna je dobrá tak akorát na sundání prachu a na to abyste ze svého miláčka na pár vteřin udělali sněhuláka. Nehledě na to není aktivní pěna ve většině případů PH neutrální, což ve zkratce znamená: „pá, pá přírodní vosku za tisíce“. Pakliže, nám po předmytí wapem zůstávájí i tak mušky na karoserii použijeme odstraňovače hmyzu:

meguiars tar remover 
http://www.detailingshop.cz/predmyti-myti-a-suseni/483-meguiars-gold-class-bug-and-tar-remover.html

power grine remover
http://www.detailingshop.cz/predmyti-myti-a-suseni/866-auto-finesse-citrus-power-grime-remover-500ml.html

Mytí

Po odstranění hrubých nečistot přichází na řadu samotné mytí. Nepoužíváme žádné kartáče, jarovou vodu, smetáčky, molitanové houby či jiné vychytávky. Pro nejšetrnější umytí našeho kvalitní laku se používají mycí rukavice nelépe z ovčí vlny.

Dlouhé chlupy se všude dostanou, není proto nutné používat detailingový štětec. Rukavice nasákne veliké množství vody. Doporučujeme používat ve spojení s velkým kýblem, ideálně s dvoukýblovou metodou. Rukavice z ovčí vlny má extra dlouhé chlupy.  Přírodní rukavice z ovčích kůží umožňují nejšetrnější a i nejúčinnější způsob mytí. Nečistoty se obalí jednotlivými vlákny rukavice a neposouvají se po laku. Ovčí chlupy nemají sklon k tvrdnutí, můžete tak mycí rukavici používat delší dobu a nemusíte mít strach, že poškodíte lak mikroškrábanci a hologramy. Rukavice jsou schopné natáhnout hodně vody, je dobré je namočit předem. Jelikož se jedná o přírodní materiál, je zapotřebí dodržet postupy, jak s rukavicemi zacházet. Přírodní rukavice se nesmí prát v pračce a po umytí se propláchne vodou a nechají se samovolně proschnout v pokojové teplotě, pověšené za očko nebo například nastrčené na tyči apod.

Na kola a ostatní části mimo lak můžeme použít obyčejnější rukavici ze syntetiky. Je levnější a dá se lépe prát.

rukavice myti

http://www.detailingshop.cz/predmyti-myti-a-suseni/320-dodo-juice-supernatural-yeti-wash-mitt-bila-myci-dlouhosrsta-rukavice.html

Vlevo rukavice Yeti z ovčí vlny. Vpravo syntetická na mytí kol, podběhů apod.

Metoda dvou kýblů je velmi jednoduchá a mezi detailery dosti rozšířená metoda mytí auta. Do jednoho kyblíku nalejeme odměřené množství šampónu a teplou vodu. Druhý kýbl si naplníme čistou vodou. Rukavici ponoříme do kýblu se šampónem. Nelekněte se, rukavice z ovčí vlny si do sebe natáhne klidně třetinu kýblu. Šampón z rukavice vymáčkneme na karoserii a roztíráme, mejeme. Po té rukavici vypláchneme v kýblu s čistou vodou. Metodu opakujeme dokud není auto perfektně čisté.

http://www.youtube.com/watch?v=xobp-uptqtA

Mřížka v kýblu zabraňuje víření nečistot uvnitř kýblu. Před mytím si zkontrolujte zda nemáte na rukou prstýnky, či na pásku kovovou přezku, prostě cokoli, co by mohlo poškrábat váš lak.

Výběr kvalitního šampónu je velmi důležitá věc. Kvalitní šampón je prvním krokem mezi detailery a důležitý základ pro další detailingové metody. Tady jsou některé šampóny z top světové nabídky.

Základní šampóny:

autoglym autosampon meguiars autosampon

Autoglym Bodywork Shampoo Conditioner je oblíbený šampon, který vyniká nenáročností, neutrálním PH a velkou univerzalitou. Obsahuje speciální aditiva a ingredience, které zajistí dokonalý lesk a přitom si zachovává dostatečně silné čistící složky, dále obsahuje složky proti korozi a inhibitory proti tvrdé vodě. Vyniká skvělým poměrem mezi spotřebou a cenou. Neměl by chybět v žádné profi dílně nebo automyčkách. Ředění 1:500!!!!!
http://www.detailingshop.cz/predmyti-myti-a-suseni/498-autoglym-bodywork-shampoo-conditioner-1000ml.html

Znalosti odborníků z Meguiars v oblasti konstrukčních syntetických polymerů vedly k vývoji zcela syntetického šamponu, který uvolňuje a emulguje i nejtěžší nečistoty a silniční špínu. Toto pH vyvážené složení bez saponátů je šetrné k voskové ochraně (syntetické) a je jemné ke všem lakovaným povrchům, pryžovým a plastovým dílům. Meguiars NXT Car Wash je prvním krokem k vysokému lesku a připravuje lak pro použití Meguiars NXT Tech 2.0 vosku.
http://www.detailingshop.cz/predmyti-myti-a-suseni/24-meguiar-s-nxt-car-wash-1892ml.html

Oba dva tyto řekněme základní šampóny jsou méně šetrné k přírodním voskům. Autoglym je dobrý kompromis mezi cenou a kvalitou. Tento šampón ovšem méně pění, což mu ovšem neubírá na jeho funkčnosti.

autosampony

 TOP Šampóny s PH neutrálním a vysokým obsahem Carnuby.

Superpřírodní PH neutrální šampon od Dodo Juice je vlajková loď mezi dodo šampony. Obsahuje nejvíc složek pro podporu mytí mezi šampony od Dodo Juice. Jsou to speciální přísady pro snadné oplachování, antistatické přísady pro sušení a složky proti tvoření vodního kamene po umytí a zaschnutí. Je super koncetrovaný, ředí se 1:1500. Dále je zbaven všech nadbytečných přísad, jako jsou barviva a vůně. Máte pocit, že nemejete ani šamponem, jak je přírodní, je to skvělé. Dávkuje se praktickou pumpičkou, jedno stisktnutí se rovná 3L vody.
dodo juice autosampon
http://www.detailingshop.cz/predmyti-myti-a-suseni/265-dodo-juice-supernatural-sampon-500ml.html

Aquabathe je PH neutrální a jemný šampon, který obsahuje prvotřídní čistou carnaubu, narozdíl od některých šamponů s voskem, které obsahují syntetická leštidla. Tento syntetický lesk může rušit efekty přírodních voků. Je tedy ideální volbou pro mytí vozů, ošetřenými přírodními vosky. Doporučené ředění je 2-4 víčka šamponu na 1 kýbl vody. Přírodní carnauba obsažená v šamponu vždy lehce voskuje ošetřený povrch, prodlužejete tak výdrž vosku a rozzáříte lak při každém mytí. Je vhodný pro časté a velmi časté mytí. Na rozdíl od šamponů s obsahem syntetických leštidel nezanechává nežádoucí zaschlé voskové mapy.

aquabath wax
http://www.detailingshop.cz/predmyti-myti-a-suseni/222-raceglaze-aqua-bathe-washwax-shampoo-500ml.html

Swissvax Car Bath je vysoce účinný a pro voskem ošetřený automobil ideální čistící koncentrát. Dokonale rozbije pouto mezi špínou a lakem automobilu a tím Vám umožní dokonale a bez námahy umýt vozidlo. Takto snadno dosáhnete nejlepších výsledků v minimálním čase. Jeho pH-neutrální formule obohacená o výtažky z kokosu zvyšuje životnost Vašeho Swissvax voskem ošetřeného povrchu, a je naprosto bezpečný pro pravidelné mytí. Doporučené ředění 1:2000.
swissvax batch
http://www.detailingshop.cz/predmyti-myti-a-suseni/422-swissvax-car-bath-250ml.html

Po umytí šampónem opět důkladně auto opláchneme tekoucí vodou.

Sušení

Zapomeňte na jelenice, stěrky, hadry apod. Vše zanechává na laku mikroškrábance a sušení neprovedete dokonale. Sušení se provádí dvěma způsoby. Bezkontaktně teplým tlakovým vzduchem, k tomu má ale přístup málokdo. Druhý používanější způsob je sušení speciálními ručníky (towels).

Sušení ručníky provádíme tak, že přiložíme ručník na karoserii a rukama uhladíme, aby do sebe ručník natáhl co nejvíce vody z karoserie.
auto rucnikauto rucnik
http://www.detailingshop.cz/suseni/123-chemical-guys-mamut-susici-rucnik.html

Takto opakujeme, dokud nevysušíme celé auto. Kola vysušíme pomocí mikrovláknové utěrky (které, barevné, vidíte v pozadí).

http://www.youtube.com/watch?v=sLFub41AB4o

Takže auto máme umyto, vysušeno a připraveno na další procedury…toto je jen začátek J

Zdroje: youtube.com, www.detailingshop.cz; www.detailingclub.cz; intropicture : detailingworld.co.uk (Baker21)

Autorem exkluzivně pro OctaviaClub.cz je Michi von Praag

SPONZOREM SERIÁLU ČLÁNKU O DETAILINGU JE PARTNER OCTAVIACLUBU - WWW.DETAILINGSHOP.CZ , KTERÝ ČLENŮM CLUBU POSKYTUJE SLEVU 5%
DO POZNÁMKY K OBJEDNÁVCE UVEĎTE - "OCTAVIACLUB.CZ - VAŠE PŘEZDÍVKA V CLUBU" 

detailing shop