Registrace do OCRegistrace do OC PřihlášeníPřihlášení

Dodělání palubního počítače

Cenová náročnost: 2500-3500,-Kč, podle toho, kde seženete dílya jestli budete dávat MAXIdot.                                  Časová náročnost: cca 2,5h
Obtížnost montáže: 7 (1-10)

 

 


Plno lidí dodělává palubní počítač (PP), tak aby měli představu, co to vše obnáší jsme udělal tento návod.

 

V první řadě je potřeba sehnat vedení mezi čidlem venkovní teploty a budíky (od climatronicu do budíků), vedení od páčky do budíků, čidlo venkovní teploty s nosným plechem, páčku stěračů s ovládáním PP - musí být shodná s vaší stávající, co se týče zadního stěrače ano/ne a na závěr to hlavní, samotné budíky s PP a PINen (musíte znát i svůj stávající PINbudíků), zde je velmi mnoho druhů, které se liší podle MR, motorizace, MAXI/polo DOT, CANové neCANové. Musíte tedy sehnat odpovídající budíky k vašemu autu (pokud přestavujete na 3. gen komfortu, budete nejspíš dávat MAXIdot). Až budete mít všechny tyto věci pohromadě, pustíte se do samotné montáže PP následovně:

1) diagnostikou si vyčtete současné kódování stávajících budíků, vyčtete servisní intervaly a počet ujetých km, toto si zapíšete na kus papíru, poté diagnostiku odpojíte a na baterce odšroubujete - pól

2) demontujete: kryt nad pedály, vypínač světel s regulací, kryt pojistek, spodní L obložení palubní desky, rám okolo budíků, jednotku AIRBAGu na volantu (ze zadní strany volantu jsou dvě díry do kterých strčíte šroubovák a a mírným zapáčením bag vyskočí sám, pak opatrně odpojíte konektor z airbagu a konektor od pružiny volantu) , samotný volant ( je uchycen na 12 hvězdičce, kterou povolíme, před samotným vyjmutím si naznačíme např. lihovkou nebo tužkou pozici volantu, pokud má vůz ESP, je nutné zajistit podvolantovou pružinu dvěma kusy izolačky, aby se nepootočila), sejmeme obložení volantového sloupku, pak opatrně sejmeme pružinu pod volantem.

3) v motorovém prostoru vyjmeme airbox (mimo motorizaci AEE), z kabelového žlabu odstraníme horní dekl, z předního nárazníku sejmeme spodní záslepku na straně řidiče.

4) vyjmeme stávající budíky, odpojíme je od kabeláže modrý a zelený konektor, ze zeleného konektoru sejmeme obal (odštípneme scuka pásku a vytáhneme růžový zajišťovák, ve svazku za zeleným konektorem si najdeme svorku s hnědobílými dráty.

5) výjmeme páčky pod volantem povolením kroužku na tyči řízení, odpojíme od něj 3-4 konektory, konektor na P straně 6pinový "otevřeme" (zadní část se dá rozevřít) 

6) pomocí tuhého vazacího drátu cca 1,5mm2, který protáhneme skr gumovou průchodku v oddělovací stěně mezi kabinou a motorem protáhneme směrem od motoru dva dráty od čidla venkovní teploty. Tyto dráty v motorovém prostoru umístíme a připevníme do kabelového žlabu, dovedeme je okolo baterie a houkaček až do díry, která vznikla odendáním spodního krytu nárazníku. V tomto prostoru je šroub/torx, pod který přiděláme čidlo (konektor čidla musí směřovat směrem ke kolu). Po tomto úkonu vše v motorovém prostoru opět namontujeme mimo záslepky nárazníku, tu až po úspěšném odzkoušení PP

 7) dráty, které jsme protáhly do kabiny dovedeme až k zelené svorce budíků, hnědobílý napojíme na připravenou svorku hnědobílých, druhý od čidla - žlutošedý napojíme na pozici 26 zeleného konektoru. Do konektoru u páčky napojíme vodiče opatřené ISO piny a na straně budíků do připravených pinů (od MR03 si musíte koupit speciální piny) takto: 

1 - modrozelený                  do zeleného na budíkách pouice 24

2 - modrý                             do zeleného na budíkách pouice 23

3 - hnědobílý                       na svorku hnědobílých

4 - modrošedý                     do zeleného na budíkách pouice 25 

8) oddělíme od sebe párky a páčku stěračů zaměníme za tu s ovládáním na PP, veškeré zapojení překontrolujeme, vrátíme zpět páčky pod volant a vše znovu namontujeme a sesadíme včetně airbagu na volantu. Sesadíme zelený konektor za budíkama, vše zaizolujeme, zajistíme, napojíme zpět nové budíky s PP.

9) připojíme baterii, napojíme diagnostiku, zapneme zapalování a přizpůsobíme budíky k RJ motoru, pak přizpůsobíme klíče, které k autu máme, provedeme nakódování podle opsaného starého kódování a nastavíme km, v RJ motoru vymažeme adaptační hodnoty a v budíkách nastavíme servisní intervaly

Tento bod doporučuji nechat si udělat od někoho, kdo veškeré úkony ovládá a vlastní speciální kabel, předejdete tak problémům se zablokovanými nebo jinak poškozenými budíky !!! 

10) nastartujeme, provedeme krátkou jízdu, při které prokontrolujeme hodnoty na PP a jeho ovládání, poté zbytek plastů opět namontujeme, nastavíme hodiny a PP je hotov

 

Pozn:

u vozidel MR 97 98 99 je nutné spojit budíky s RJ motoru pomocí žlutého drátu, který se vede od svorek v meziprostoru (pozice tohoto drátu je různá podle roku a motorizace) je tedy potřeba si najít schéma k vašemu autu. Na konektor budíků se připojuje na pozici 32 zelený konektor. Např. motor AEE MR98 T10a (oranžová) pozice 2

 

u verzí s climatronicem je potřeba jen dodělat páčku s kabeláží, sundat kaslík před spolujezdcem, najít 12pinový konektor, který je na boku topení zhruba v místech osvětlení kaslíku. Do pozice 12 napojit červenomodrý drát a ten dovédst na pozici 26 zelený konektor budíků. Zbytek zprovoznění je stejný.

 

Obrázky

 

 airbag z volantu

 

 šroub, který drží volant

 

 

 zajištění pružiny volantu pro vozidla s ESP

 

 

 kabeláž PP k páčce

 

 páčky, spodní s ovládáním PP

 

Autor návodu ani provozovatelé stránek nenesou žádnou odpovědnost za zveřejněný návod a realizaci podle něj. 

Za škody způsobené při montáži si nese odpovědnost ten, který montáž prováděl