Evoluce v infotainmentech ŠKODA

Společně s příchodem atraktivního modelu ŠKODA Scala se objevily informace o zcela nových infotainmentech a přidružených funkcí. V tomto článku se jim podíváme pod pokličku, protože stejnou techniku budou mít nové Octavie.

Modulární infotainmenty

Všechny nabízené infotainmenty v příplatcích modelu Scala (Amundsen, Bolero, Swing) spadají do zcela nové generace modulárních multimediálních systémů. Vždy se jedná o samostatný displej umístěný vysoko v přístrojové desce, a navíc v zorném poli řidiče. Pokud zvolíte nejvyšší infotainment Amundsen, dostanete také digitální kapličku (Virtuální Kokpit) o uhlopříčce 9,2“ nebo možnost ovládání dotykem, hlasem a gesty.

ŠKODA Scala interiér

Příjemným benefitem je přítomnost 3D navigace s mapovými podklady na SSD disku s kapacitou 64 GB, připojení k internetu eSIM a palubní Wi-Fi hotspot. Od infotaimnetu Bolero, který disponuje 8“ skleněným displejem je k dispozici rozhraní SmartLink+ pro připojení a bezpečné používání smartphonu (Apple CarPlay, Android Auto, Mirrorlink). Novinkou je možnost připojení i bez nutnosti kabelu, tedy bezdrátově. Audiofilové si mohou připlatit za Sound System ŠKODA s centrálním reproduktorem na přístrojové desce, subwoofer umístěný v zavazadlovém prostoru a zesilovač pro velmi dynamický zvuk. 

Stále online prostřednictvím eSIM

Kromě nových infotainmentů přijíždí Scala s revoluční novinkou v podobě eSIM s podporou vysokorychlostního datového přenosu LTE. Tato standardně dodávaná karta je pevně zabudovaná ve vozidle a zajišťuje Ecall a online služby s jednotlivými aplikacemi. Takto vybavené vozidlo umí kromě jiného archivovat stav vozidla, přímo komunikovat se servisem ohledně servisního úkonu nebo pohodlně aktualizovat software a mapové podklady „vzduchem“.

"AppStore", inovovaný navigační systém a rozpoznání nářečí

Pokročilé online funkce v nových modelech ŠKODA obsahují například služby vzdáleného přístupu k vozu (Remote Access) nebo nákup aplikací z nového online obchodu (ŠKODA InCar Shop). Uživateli to umožňuje určitou personalizaci v tom, jaké aplikace v infotainmentu chce mít a které naopak ne. V tuto chvíli jsou dostupné základní aplikace jako Počasí, Zprávy nebo aktuální feedy. V budoucnu se předpokládá rozšíření nabídky podporovaných aplikací.

Infotainment

Služba Dopravní informace online se stará o shromáždění aktuálních dopravních informací určených pro výpočet optimální trasy v navigaci. Díky rychlejšímu zpracování dat reaguje systém velmi pružně na dopravní komplikace, kterým přizpůsobuje objížďky. Do aktuální trasy lze zahrnout také volná parkovací místa nebo aktuální ceny paliva. Jste-li zvyklí ovládat infotainment hlasem, dáte mi za pravdu, že je nutné vyslovovat velmi přesně, jinak systém příkaz nerozpozná. Nyní by však neměl být problém ani s nářečím.

Mobilní applikace ŠKODA Connect a notifikace

Z novou generací infotamentů dorazila vylepšená mobilní aplikace ŠKODA Connect App jak pro smartphony tak i chytré hodinky.

Funkce zůstaly téměř nezměněny:

  • zamykání/odemykání na dálku, 
  • kontrola uzavření oken,
  • zjištění stavu paliva, 
  • jízdní data,
  • push notifikace při překročení definované oblasti a rychlosti,
  • poloha zaparkovaného vozidla,
  • aktivace směrovek a klaksonu.

 

Zdroj: ŠKODA Storyboard