Registrace do OCRegistrace do OC PřihlášeníPřihlášení

I levnější pneumatiky stojí za zvážení

Vybrat nejlepší pneumatiky se zprvu nemusí jevit jako nijak komplikovaná záležitost, ale při pohledu na široký sortiment pneumatik to už tak jednoduše nevypadá. Neexistuje totiž žádné univerzální doporučení ohledně nejlepších pneumatik a to, co platilo před několika lety, už dávno nemusí být pravda. Jaká je tedy aktuální situace na trhu s pneumatikami a co byste měli vědět před jejich výběrem?

Výsledky testů mnoho napoví

Při výběru pneumatik mnoho řidičů nedá dopustit na výsledky testů ADACu, Auto Zeintung a dalších. A mají k tomu důvod! Jedná se o renomované testy pneumatik, při nichž je dodržována velmi propracovaná metodika, objektivní měření a vyhodnocení testovaných pneumatik na základě přesných kritérií. Nejčastěji se hodnotí jízda na suchu, jízda na mokru, komfort/hlučnost, vliv na spotřebu a opotřebení. Opomenuty nejsou ani subjektivní dojmy jezdců, kteří pneumatiky testují.

Přesto se však může stát, že v jednotlivých testech se výsledky některých testovaných produktů značně liší, což je dáno zejména rozdílnými metodikami při vyhodnocování naměřených hodnot. Každý test navíc klade důraz na trochu jiné vlastnosti. Vliv na výsledky mohou mít také odlišné rozměry pneumatik se stejným dezénem i směsí. Rovněž může nastat situace, kdy během výroby daného dezénu dojde k inovaci směsi, vylepšení dezénu a dalším inovacím, což s výsledky v následujícím testu poněkud zamávat.

Levnější pneumatiky mohou příjemně překvapit

Zatímco na podzim se testují zimní dezény, na jaře přichází na řadu dezény letní. Poslední testy ukazují, že rozdíly mezi jednotlivými třídami a sériemi se postupně čím dál více stírají. Vyplývá z nich totiž, že i pneumatiky levných značek se postupně zařazují i mezi špičkové výrobky a už jim poměrně směle konkurují.

Pro mnohé řidiče bude možná překvapením, když na vysokých příčkách uvidí levné pneumatiky, které byly ještě před několika lety terčem kritiky. Právě jejich vývoj jde totiž velmi rychle kupředu a hrubé nedostatky (nestabilita při jízdě zamokra, odtrhávání běhounové části) u nich už téměř nenajdete. Naproti tomu některé prémiové pneumatiky se při testování vedou dobře v mnoha ohledech, ale například v jednom testovaném aspektu zcela propadnou.

Další důležité aspekty pro výběr pneumatik

Výsledky testů jsou nepochybně dobrým vodítkem, ale jsou zde i další aspekty. Před nákupem pneumatik je vhodné ujasnit si, na jakých komunikacích budou většinou používány. Svou roli hraje rovněž styl jízdy, počet ujetých kilometrů a výše plánované investice do nových pneumatik. Pro mnoho řidičů je důležitá také značka, ale jak již bylo řečeno, zde se situace v posledních letech výrazně změnila ve prospěch levných pneumatik.