Registrace do OCRegistrace do OC PřihlášeníPřihlášení

Jak funguje subwoofer a jaké jsou jejich typy

Chcete zlepšit celkový zvukový projev ve své Octavii? Pokud ano, je dobré popřemýšlet nad tím, zda by se vám nehodil pořádný subwoofer. Pokud ano, je dobré nejprve vědět, k čemu konkrétně slouží a zda byste ho dokázali využít. Jedná se o zařízení, které je určené k tomu, aby výrazně podpořilo basovou linku u hudby. Pomocí něho tedy zajistíte dokonalé basy. Jestliže vás zaujal, je dobré vědět i to, jaké jsou dnes typy subwooferů a jak konkrétně se liší. Primární rozdělení typů je podle ozvučnice, do které se samotný subwoofer osazuje. Aktuálně je možné volit ze tří konkrétních typů.

Bass reflexová ozvučnice

První a poměrně oblíbený typ. Je určený hlavně pro toho, jehož cílem je basová linka, která bude velmi silná a také velmi hluboká. Kdo si potrpí na skutečně intenzivní basy, měl by být této typ jasnou volbou. Musíme ale říci, že tato varianta má i svou drobnou nevýhodu. A to takovou, že basy mohou celkově ztrácet na přesnosti. Zde ale běžný posluchač nemusí být obavy, jelikož běžným uchem jsou tyto nepřesnosti v podstatě neslyšitelné. Zajímavostí tohoto typu je i to, že při konstrukci se používá speciálního bassreflexového náhubku, který následně využívá tlaku, který dále tlačí směrem do bedny. Dnes můžeme říci, že toto řešení je pro svou konstrukci a vlastnosti spíše univerzální, ať už posloucháte jakýkoliv konkrétní typ hudby.
bassreflex subwoofer

Bandpass ozvučnice

Když se podáváme na toto řešení, je třeba říci, že tento typ subwooferu je charakteristický hlavně tím, že dokáže vytvořit největší akustický tlak. Tedy ještě o něco větší, než výše zmíněný typ. Je pochopitelné, že i negativa jsou zde o něco výraznější. A to s ohledem na celkovou přesnost. I proto je subwoofer s bandpass ozvučnicí doporučován spíše pro typ hudby, jakou je hip hop. Právě zde je snaha o výrazné vybuzení basů a přesnost zde nehraje zase až tak velkou roli – na rozdíl třeba od rockové hudby. Samotná konstrukce je charakteristický svými propustmi, kdy jsou základem dvě komory, u kterých však nemusí nutně zůstat, protože jich může být i o něco více.
bandpass subwoofer

Uzavřená ozvučnice

Tento typ je dokonalým opakem výše zmíněné varianty. A to jak s ohledem na vlastnosti, tak i pozitiva a negativa. Jak tedy velmi dobře tušíte, uzavřená ozvučnice je charakteristická svou přesností. I proto se tento typ subwooferu dokonale hodí hlavně pro poslech hudby, kde je přesná basová linka. Co je naopak jeho negative, to je fakt, že basy zde nejsou až tak intenzivní a hluboké. Je proto dobré zvážit, jakou hudbu nejčastěji posloucháte. Pokud spíše rockovou, je toto řešení jasnou volbou, které vás zcela určitě nezklame. Pokud jste zaměřeni spíše na poslech hip hopu, musíme říci, že uzavřená ozvučnice není nejlepší volbou.
uzavreny subwoofer

Komerční prezentace