Registrace do OCRegistrace do OC PřihlášeníPřihlášení

KONEKTIVITA: Apple CarPlay aneb iOS v autě

Konektivita, zaříkávadlo moderních automobilů! V dnešní době téměř neplatí, že při výběru nového plechového mazlíčka se zaměřujeme pouze na odstín karoserie, motorizaci nebo velikost zavazadelníku. Stále častěji nás zajímá skutečnost, zda infotainment (zábavní systém) propojíme se svým smartphonem. Proč je konektivita tak v oblibě? Na tyto otázky si odpovíme v našem krátkém seriálu, kde se budeme zabývat trojicí nejpoužívanějších technologií, tedy Apple CarPlay, Android Auto a Mirorrlink.

Úvodní obrazovka CarPlay

Již nějakou dobu se napříč modelovu řadou automobilky Škoda objevuje u vrcholných infotainmentů rozhraní CarPlay. Tato technologie v sobě sdružuje několik užitečných funkcí a aplikací, které jsou standardně dostupné u elektroniky s logem nakousnutého jablka, tedy značky Apple. CarPlay se začal ve vozidlech objevovat během roku 2014. O dva roky později došlo k expanzi tohoto rozhraní, tudíž se dostal do příplatkové výbavy mnohých automobilů, mimo jiné i koncernu VW.

Co je CarPlay?

Jedná se o rozhraní, které s nadsázkou vytvoří z displeje vašeho infotaimentu "velký" iPhone. Apple CarPlay integruje aplikace, které jste ze smartphonu zvyklí používat, do infotainmentu v automobilu, čímž vám umožní snadněji ovládat smartphone během řízení. Propojení se provádí pomocí standardně dodávaného kabelu s konektorem lightning nebo bezdrátově. Druhá varianta se teprve začíná objevovat u prémiových vozidel.

Apple CarPlay

V současné chvíli je toto rozhraní k dispozici ve 300 modelech různých automobilek. V čem tkví stále větší popularita? CarPlay umožňuje řidiči kromě telefonování a zobrazování SMS, iMessage nebo WhatsUpp zpráv také přehrávání hudby a audioknih přímo z knihovny iTunes nebo navigování pomocí Apple Maps. Jediné omezení je v certifikaci aplikací třetích stran, pokud není certifikovaná, na displeji infotainmentu se vůbec nezobrazí, přestože ji máte v iPhonu naistalovanou. Seznam certifikovaných aplikací se rozrůstá, nyní čítá například oblíbený Spotify, Amazon music, Google Play Music, Tidal, Audible nebo aplikace vytvořené automobilkou.

Stejně jak je CarPlay užitečný dovede být i neuvěřitelně otravný, ať jsem přesný, hovořím o hlasové asistence Siri, kterou znají všichni jableční milovníci. Ta umožňuje čtení a diktování SMS, iMessage nebo WhatsUpp zpráv. Aktivně zasahuje pokaždé, když vám dojde nová příchozí zpráva. Bohužel jsme v České republice a hovoříme češtinou, kterou Siri neumí, takže si dovedete představit, jak nepříjemné je přečtení češtiny angličtinou.

Telefonování prostřednictvím CarPlay

Jak je možné ovládat CarPlay?

Existují tři způsoby ovládání:

1. Hlasem - prostřednictvím hlasové asistentky Siri

Hlasové ovládání CarPlay

2. Dotykem - prostřednictvím hlavního displej infotainmentu

Dotykové ovládání CarPlay

3. Ovladači a tlačítky

Tlačítkové ovládání CarPlay

Navigace prostřednictvím Carplay

CarPlay naštěstí není rozhraní, které by bylo uzpůsobeno k aktivnímu zásahu do řízení. Co však svede pomocí integrované aplikace Apple Maps je automatické navigování do zvolené destinace. Navigační pokyny jsou zobrazovány na hlavním displeji infotainmentu vozu, doplněny o hlasové pokyny.

 Navigace CarPlay

Je můj iPhone kompatibilní s CarPlay?

Není iPhone jako iPhone, tudíž všechny modely s automobilem nespojíte. CarPlay je podmíněn přítomností lighting konektoru. Pokud máte ještě starý 30-ti pinový, tak bohužel bude se potřeba podívat po novějším modelu.
Podporované modely: iPhone 5/5s/5c, iPhone 6/6 Plus, iPhone 6s/6s Plus, iPhone 7/7 Plus, iPhone 8/8 Plus, iPhone X.

Podporované smartphony Apple iPhone

Automobilky podporující CarPlay

Automobilky podporující CarPlay

CarPlay pro starší vozidla

Pokud jste zvyklí u svého nového nebo služebního vozidla na CarPlay, existuje řešení, jak ho dostat i do staršího auta. Stačí si koupit některé aftermarketové rádio značky Pioneer nebo Alpine.


Závěr

CarPlay od společnosti Apple je velmi užitečným pomocníkem, který ušetří spoustu peněz za pokuty, nicméně má stále své "neduhy". Zejména se jedná o přecitlivělou asistenku Siri, která nezvládá češtinu a nutnost neustále iPhone připojovat pomocí kabelu. Pokud často vysedáte, je to otravné a telefon připojíte například, až na delší cestu, což se bohužel míjí účinkem. Na tomto se však aktivně pracuje, paradoxně bezdrátové rozhraní CarPlay oficiálně nabízí aftermarketové rádio Alpine iLX-107A.