Registrace do OCRegistrace do OC PřihlášeníPřihlášení

MDF podložky pod repro

Vážení čtenáři,           

Základní prvkem úprav audiosystému v Octavii jsou podložky vyrobené z vysoce kvalitní dřevovláknité desky MDF. Sériově je reproduktor namontován na plastovém kroužku (viz foto č.1).

Tento plast je zcela nevyhovující z toho důvodu, že má po obvodu různé výřezy a neodděluje tak kmitání vzduchu před membránou a za membránou reproduktoru! A právě tento jev způsobuje, že nám už při náznaku vyšší hlasitosti repráček začíná zkreslovat a místo hudby produkuje pazvuky. Po montáži MDF podložek i ne moc kvalitní reproduktory začnou hrát víc dynamicky a hlavně začnou zkreslovat o poznání „dál“. Podložka je navržena tak, aby se její montáž obešla bez dalších úprav a zásahů do konstrukce dveří. Podle dosavadních zkušeností podložky pasují do všech ručníků Octavií. Podložky se montuje se přesně na pozici původního plastového držáku reproduktoru s tím rozdílem, že se akorát použijí delší šrouby 4x40 mm. Často se při výměně originálních repro za nové objeví problém, že velký průměr magnetu nedovoluje středobas nasadit do podložky. V tom případě je nutné ustřihnout nůžkami na plech roh držáku stahovačky okna, tak jako ukazuje zelená šipka.

Nesmíme však zapomenout místo střihu vyspravit barvou. V žádném případě nedoporučuji řezat rožek plechu úhlovou bruskou! Odlétávající jiskry do interiéru by zcela určitě nadělali velké škody na sklech a čalounění. Na dalším snímku je už namontovaný reproduktor. Z bývá jen nazpět namontovat výplně dveří.

Doporučil bych ještě vytlumit dveře tlumícím materiálem. Na trhu je spousta přípravků přímo k tomu určeným. Za ty nejlevnější jmenujme např. bitumenové desky Sinus Live o rozměru 500x200x2 mm. Jeden kus stojí cca 130kč. Další z variant jsou gely, které se stěrkují přímo na plech. Jako nejkvalitnější a také nejdražší materiál je určitě Dynamat! Dynamat má vynikající tlumící parametry a hlavně má nejmenší specifickou hmotnost na 1m/2! Další z nutných úprav (jen u limuzíny) následovalo upevnění zadních reproduktorů. Velmi často se u většiny 130mm měničů stává, že membrána tluče do konstrukčně špatně řešeného plastového držáku plata. Tento problém jsem snadno vyřešil vymezovacím kroužkem. Tím pádem se repráček dostane o 10 mm dál od mřížky a nic už nebrání membráně reproduktoru v pohybu! Montáž je opět velmi jednoduchá. Je potřeba použít jen 25 mm dlouhé šroubky.

Cena předních podložek je 700,- + 84 dobírka.

Cena zadních podložek je 150,- dodává Milan II, kontakt: skywolker2005@volny.cz tel: 776 702 065