Registrace do OCRegistrace do OC PřihlášeníPřihlášení

Na STK si připlatíte a zdokumentují si vás

Komerční prezentace

Od 1. ledna dochází ke změnám na stanicích technické kontroly (STK), a to z důvodu nové legislativy. Kvůli vyšším nákladům, které spočívají především ve zpřísněné evidenci, která musí jasně dokázat, že vaše auto na prohlídku přijelo, si zaplatíte až o 20 – 30 % navíc. Zvýšením cen zákazníci musí zaplatit fototechniku a také nový software. Data včetně fotografií budou podepsána technikem zodpovědným za technickou kontrolu a následně budou uzamčena a odeslána přímo na Ministerstvo dopravy. Tento postup má zajistit, že veškeré automobily absolvují plnohodnotnou technickou kontrolu.

Ministerstvo dopravy má v plánu zavést další opatření k snadnějšímu odhalení nevyhovujících vozů, které se po našich silnicích pohybují. Jedná se například o vozy, které jsou upraveny tak, aby se zvýšil jejich výkon, nebo naftová vozidla která mají odstraněný filtr pevných částic.

Pokud tedy vlastníte dieselový automobil, dřív nebo později vás nemine výměna nebo alespoň očištění filtru pevných částic. Pokud se čištění provede pouze tlakovou vodou nebo chemickými roztoky, je to řešení pouze dočasné a po nějaké době stojíte před stejným problémem znovu. Jediná nadějná technologie, která stojí až 10 tisíc korun, ale pořád je levnější než nový filtr, je Advanpure. Speciální regulovatelný plynový hořák společně s protisměrným vyfukováním popela tlakovými vlnami dokáže téměř stoprocentně obnovit kapacitu filtru, aniž by se poškodil a musela se sundávat teplotní čidla. Filtr se ale demontovat musí.

Pokud by ty „otrlejší“ tedy napadlo souhlasit s jeho odstraněním (protože nový filtr i jeho pečlivé čištění není žádná levná záležitost), budete muset podepsat papír, kterým dáváte souhlas s tím, že jste si vědomi, že s tímto autem již na silnicích nemáte co dělat. Tím pádem se už nemůžete vymluvit na to, že tuto úpravu provedli v servise bez vašeho vědomí (jak často řidiči uvádí) a celá vina padne jen na vaše bedra.

Dále jakýkoliv chiptuning bude muset být zaznamenán pravděpodobně již od druhé poloviny příštího roku. Díky evidenci budou moci policisté a také kontroloři z České obchodní inspekce lépe takové vozy dohledat a zkontrolovat je. Zvýšená pozornost padne i přímo na servisy, které takové služby nabízí.

Za jasným účelem je i velice obecně napsán návrh zákona, kde není specifikováno, jaké úpravy mají být evidovány. Takže se pravděpodobně budou muset zapisovat jakékoliv změny, které se na vozidle provedou. Takže spousta administrace navíc.

Pokud tedy po Novém roce vyrazíte na státní technickou kontrolu, raději si připravte nějakou tu korunu navíc. A pokud již nyní víte, že máte některý díl ve svém automobilu opotřebovaný nebo nefunkční, podívejte se na náhradní díly Škoda Octavia a vyřešte svůj problém zavčas a bez zbytečných problémů.

Hledáte-li jiné náhradní díly pro svoji Octavii, jako jsou například brzdové kotouče Škoda Octavia, a k nim brzdové destičky Škoda Octavia 2. generace, máte vyhráno. Ať už si zvolíte originální či neoriginální náhradní díly, nebudete litovat a můžete si být jisti, že technickou kontrolou projdete bez sebemenších problémů. Následné cestování pro vás bude pohodlné a především bezpečné.