Registrace do OCRegistrace do OC PřihlášeníPřihlášení

NÁVOD : Výměna nýtů za nýtovací matice stahovaček Octavia 2

Octavia II - Návod na výměnu klasických nýtů za nýtovací matice ve stahovačkách oken

Stahovačky oken jsou uchyceny pomocí nýtů, které drží stahovačku na samotných dveřích. Problém ovšem nastává, když potřebujete opravit třeba vypadlý čep skla a nejezdí vám okno, jako právě mně, banální oprava jenž si vyžádá mnoho složitých úkonů. V dalších potencionálně možných situacích je možné se na to připravit, ale budete pokaždé nýtovat a kupovat 1ks za 9,-, což výrazně snižuje komfort při servisní práci a osobně nemám doma nýtovací kleště na takhle velké nýty, takže si je musím půjčovat a k tomu dokupovat nýty. Způsobem, jak se tomuto vyhnout a neměnit bezpečnost jsou nýtovací matice, které se jednou nanýtují do dvěří a dále už jen šroubujete šrouby, kdykoliv potřebujete něco vyčistit, opravit nebo tlumit atd..

Já sehnal kleště na nýtovací matice za 839,- v lokálním železářství a v Bauhasu jsem sehnal 20ks ocelových matic M6 za 179,-. Matice jsou z Bauhasu drahé, proto doporučuji je nakoupit někde v železářství za výrazně menší částku (cca 2,-/ks, ale viděl jsem i za 1,-/ks) a stačí Vám rozměr M5. To je totiž přesně díra ve dvěřích, jinak budete muset vrtat. Matice musí mít hlavu, a raději tvrdší materiál, než hliník. Já zvolil ocelové pozinkované, s hlavou, pro tloušťku materiálu 0.5-3.0 mm.

Dále se postupuje jako u klasických nýtů. Matici našroubujete na kleště, vložíte do otvoru a při sundané stahovačce zanýtujete. Tím se zezadu vytvoří druhá hlava matice, přičemž uvnitř máte závit a tímto máte prakticky hotovo. Doděláte další otvory a našroubujete stahovačku.