Registrace do OCRegistrace do OC PřihlášeníPřihlášení

Octavia RS 245 vs. Vystřelený šíp

Výzva, jaká nemá obdoby. Šíp vystřelený z luku a jeho chycení do holé ruky. Hlavními aktéry tohoto zápisu do Guinnessovy knihy rekordů jsou Laurence Baldauffová, Markus Haas a Škoda Octavia RS 245. Pojďme si nejprve všechny účastníky detailněji představit.

Laurence Baldauffová je sportovkyně z Rakouska, která se specializuje na lukostřelbu. V roce 2015 reprezentovala svoji zemi na mistrovství světa v Dánsku a o rok později se představila na letních olympijských hrách v Rio de Janeiru. Jejím úkolem při tomto počinu bylo vystřelení šípu. Markus Haas působí již několik let jako trenér bojových sportů a jeho úkolem bylo chycení letícího šípu holou rukou, to vše v jedoucím vozidle.

Třetím účastníkem byl řidič ve vozidle Škoda Octavia RS 245. Jednalo se o sériově vyrobené vozidlo, bez jakýchkoli dodatečných úprav v karosářském provedení combi. Pro připomenutí dodáme, že se jedná o vůz s dvoulitrovým TSI agregátem, s maximální rychlostí 250 kilometrů za hodinu a maximálním točivým momentem 370Nm.

Ještě dodáme, že použití šípu nebylo náhodné. Šíp má pro ŠKODA AUTO velkou historickou hodnotu a i přes mnoho modernizací jej stále nalezneme v logu automobilky, a to už od roku 1926.

 Samotná akce vyžadovala enormní nasazení, soustředěnost a precizní spolupráce, aby letící šíp skončil v ruce Markuse Haase. Vystřelený šíp letí rychlostí 215 kilometrů za hodinu, což se přibližně rovná rychlosti 60 metrů za sekundu.

Vzdálenost mezi Laurence Baldauffovou a terčem je 70 metrů. Potíž je ovšem v tom, že vystřelený šíp neletí po přímce k terči, ale opisuje oblouk. V praxi to znamená, že šíp nelze zachytit po celou dobu jeho letu, ale pouze po omezenou dobu, která činí přibližně 30 metrů.

O úspěchu tohoto pokusu tak rozhodují tak rozhodují maličkosti, a to ještě ve velmi krátkém časovém rozpětí. Laurence musí zachovat klid a šíp vystřelit přesně ve chvíli, kdy kolem ní doslova prolétne vozidlo s již připraveným Markusem ve střešním okénku. Ten bude mít následně časové okno pouhou 0,5 sekundy, aby chytil letící šíp o délce 68 centimetrů.

Jak celá akce probíhala můžete zhlédnout na následujícím videu.