Registrace do OCRegistrace do OC PřihlášeníPřihlášení

OCTAVIACUP : První závodní víkend ovládl Gábor Tim

Na třetí generaci zbrusu nových závodních vozů Škoda Octavia čekalo v pátek odpoledne 25 minut ostrého tempa. Na maďarském Hungaroringu vyhrál s těsným náskokem Gábor Tim před Tomášem Pekařem. Na bronzové příčce dojel Michael Vorba.

Nová auta pohárového seriálu Octavia Cup ustála první zatáčku bez úhony. Jezdci nechtěli ukončit svou páteční jízdu hned v první zatáčce, díky čemuž nedošlo v obávaném místě ke kolizi. Hned za první zatáčkou si svůj vlastní závod odstartovali Gábor Tim z týmu Apex Racing a Tomáš Pekař z týmu Carpek Service. Jejich dramatický duel trval bez přestávky až do závěrečných metrů. Pekař tvrdě dorážel a při každé vhodné příležitosti dával Timovi znamení, že je odhodlán ke klíčovému předjížděcímu manévru. Pekařovi to málem vyšlo v předposlední zatáčce v úvodu závodu, ale Tim si vedoucí pozici uhlídal a Pekaře na vnitřek nepustil. Přestože Tim po setinách vteřiny získával náskok, jakákoliv drobná chyba se mu mohla draze vymstít. Tim vyhrál s náskokem 1.100 sekundy před Pekařem, který zajel nejrychlejší kolo závodu v hodnotě 2:00.785.

Stejně srdnatě jako na čele se bojovalo i na dalších pozicích. Za třetím Adamem Rzepeckim z týmu Interia předváděli nádherný souboj o čtvrtou příčku Sebastien Steibel (Steibel Motorsport) a Michael Vorba (Action Racing Mania). Šesté místo si chvíli držel Vorbův týmový kolega Jaromír Jiřík, ale zástupce mladé generace Petr Fulín jun. ukázal dravost a ve čtvrtém kole šel se svou Octavií před Jiříka.

Mezitím chyboval Adam Rzepecki a na třetí místo se posunul Vorba, kterého sledoval Sebastian Steibel. Pátý Rzepecki si hlídal záda před Fulínem Jr. a Jiříkem. To už v závodě nepokračoval Dalibor Gondík, jenž předčasně zaparkoval v Parc Fermé a stal se jediným odstoupivším jezdcem závodu.

Rovných osmnáct vteřin za vítězem dojel Michael Vorba a třetím místem si nadělil pěkný dárek k dnešním narozeninám. Hned za Vorbou se pod šachovnicovým praporkem ukázal Steibel.

Třetí skupinku v cíli utvořili Adam Rzepecki, Petr Fulín jun. a Jaromír Jiřík. Osmé místo patřilo Augustu Macbethovi z týmu Steibel Motorsport, pro deváté místo si dojel Bohuš Šesták a první desítku uzavřel Radek Bareš.

Hodinu po závodě však došlo ještě na jednu změnu v pořadí, a to když sportovní komisaři udělili 25 vteřinovou penalizaci Adamu Rzepeckému za kontakt s Augustem Macbathem ve druhém kole.

Rzepecki se tak ve výsledkové listině propadnul na osmou pozici.

Shodou okolností tato penalizace vynesla Rzepeckému pole position pro nedělní závod, neboť večerní los určil, že se na nedělním startovním roštu otočí osm nejlepších jezdců z prvního závodu.

Slova jezdců:

Gábor Tim (Apex Racing, 1. místo): „Závod to byl velmi náročný, protože Tomáš Pekař je velmi rychlý a velmi tvrdý soupeř. Byl to ale dobrý závod a jsem vděčný, že jsem zvítězil v prvním závodě v Octavia Cupu. Tomáš je velmi silný oponent, ale také velmi korektní, takže celý boj se odehrával v duchu fair play. Zítra budu startovat z osmé pozice, takže to nebude nic jednoduchého, ale mým cílem je opět vítězství.“

Tomáš Pekař (Carpek Service, 2. místo): „Díky letmému startu nebylo jednoduché útočit na Gábora hned v první zatáčce. Gábor uhájil tu vnitřní pozici a díky tomu, odjel první kolo přede mnou. Já jsem na něj tlačil, zkoušel jsem ho předjet, ale nikde mi to nevyšlo, a tak jsme takhle dojeli až do cíle. Jde vidět, že je tady Gábor doma, protože jel o něco čistší stopu, naopak já jsem to bral více přes obrubníky. Chtěl jsem to na něj zkusit někde na rovince, ale nedal mi příležitost. Trochu jsem pošetřil brzdy na druhý závod a doufám, že se mi v něm podaří zvítězit.“

Michael Vorba (Action Racing, 3. místo): „Řekl bych, že start do závodu se mi povedl, ale raději jsem zvolil opatrnější brzdění do první zatáčky, viděl jsem, že napravo ode mě bylo místo, a tak jsem zvolil tento přístup. To první kolo opravdu velmi zajímavé. Jezdili jsme tři vedle sebe, byla to opravdu zábava. Já jsem chtěl ale především dovézt auto do cíle, takže mi to zezačátku moc nefungovalo. Pak se mi ale povedl předjížděcí manévr, kdy jsem se vrátil na třetí místo. Od poloviny závodu jsem věděl, že už se dopředu nedostanu a zezadu na mě také nikdo netlačil, takže jsem hledal ideální stopu, protože se mi s tím autem vůbec nedaří pracovat. Zkoušel jsem různé typy průjezdů zatáček, ale ještě jsem na to nepřišel, je přede mnou dlouhá cesta.“

Dalibor Gondík (VIP jezdec): „Závod pro mě nedopadl nejlépe, ale jsem rád, že je auto v pořádku a celé. Zřejmě se jednalo o nějaký problém s elektronikou, která se projevila krátce po startu. Nejprve jsem se snažil bezpečně odstavit auto za ochrannou bariérou, kde jsem se pokusil o restart. To se sice podařilo, ale závada nezmizela. Můj závod tak předčasně skončil, nicméně musím říct, že start závodu na mě zanechal hluboký dojem. Letmým startem jsem nestartoval ani v motokárách. Byl to opravdu velký zážitek.“

Výsledky 1.závodu:

1. Gábor Tim – Apex Racing
2. Tomáš Pekař – Carpek Service
3. Michael Vorba – Action Racing Mania
4. Sebastian Steibel – Steibel Motorsport
5. Petr Fulín Jr. – Automotoklub Most v AČR
6. Jaromír Jiřík – Action Racing Mania
7. August Macbeth – Steibel Motorsport
8. Adam Rzepecki – Interia Team
9. Bohuš Šesták – Bohuš Šesták
10. Radek Bareš – Radek Bareš

Druhý víkendový závod Octavia Cupu ovládl na sluncem zalitém okruhu Hungaroring maďarský jezdec Gábor Tim. Fantastickou stíhací jízdu předvedl Tomáš Pekař, kterému na první místo chybělo jen 0,292 vteřiny.

Pořadí na startovním roštu druhého závodu rozhodoval los, který určil, že se otočilo osm nejrychlejších z prvního závodu a start z pole-position tak patřil Adamu Rzepeckemu před Augustem Macbethem. Zatímco jezdec týmu Interia své vedení udržel, Macbeth ze Steibel Motorsport se po startu propadal.

Doslova raketový sprint měl k první zatáčce Gábor Tim (Apex Racing Media). Ze čtvrté řady dokončoval první kolo těsně za vedoucím Rzepeckim. Třetí kolo už zahájil jako vedoucí jezdec a za ním jedoucí Rzepecki mu na chvíli posloužil jako překážka před Tomášem Pekařem z Carpek Service. Mělnický rodák zaspal na startu a na členitém Hungaroringu mu chvíli trvalo, než se protáhl kolem zeleno-modro-fialové Octavie Adama Rzepeckeho. Jakmile si vybojoval druhé místo, započal fantastickou stíhací jízdu na Gábora Tima, jenž se mezitím osamostatnil na čele závodu.

Na Rzepeckého dorážel Sebastian Steibel (Steibel Motorsport), ale než na něj stihl zaútočit, protáhl se kolem jeho auta Michael Vorba z týmu Action Racing Mania. Necelá čtyři kola před koncem závodu patřilo Vorbovi už třetí místo.

Mezitím se Pekař čím dál více přibližoval Timovi. Rozdíl v jejich závodním nasazení byl patrný na první pohled. Tim udržoval svižné tempo, zatímco Pekař řezal zatáčky a vydával ze sebe i z vozu maximum. Jenže čas hrál do karet Timovi. Přestože se Pekař nalepil v předposledním kole na nárazník vedoucí Octavie, prostor k předjetí již nenašel. Ještě před nájezdem do cílové rovinky se Pekař pokusil něco vymyslet, ale Tim měl cestu za druhou výhrou pevně pod kontrolou.

Gábor Tim tak nenašel přemožitele a z Hungaroringu si odváží dvojnásobnou radost. Tomáš Pekař se znovu musel smířit s druhým místem a Michael Vorba dojel opět na třetím místě. První pětku uzavřeli Adam Rzepecki a August Macbeth. VIP jezdec Dalibor Gondík měl tentokrát větší štěstí. První závod kvůli technickým problémům nedokončil, v tom druhém mu patřilo třinácté místo.

Na jezdce Octavia Cupu nyní čeká dvoutýdenní pauza, po které se přesunou na další trať z kalendáře Grand Prix Formule 1. Tentokrát se bude závodit na rakouském Red Bull Ringu v malebném prostředí podhůří Alp.

Gábor Tim (1. místo, Apex Racing): „Pro nás to byl naprosto překrásný závodní víkend. Oba závody byly napínavé, včera jsme závodili s Tomášem Pekařem celou dobu, dnes mě zase neskutečně dotahoval. Mám ale obrovskou radost, že se mi podařilo zvítězit v obou závodech. Chtěl bych poděkovat týmu, sponzorům a našim fanouškům, byl to opravdu skvělý víkend. Už se moc těším na další závodní víkend na Red Bull Ringu.“

 

Tomáš Pekař (2. místo, Carpek Service): „Já jsem s dnešním závodem moc spokojený. Lehce jsem pokazil start závodu, protože se mi zdálo, že to neměli pustit, jelikož auta nebyla v pořádné formaci. To mě rozhodilo a kvůli tomu jsem zaspal start a propadl se asi o dvě nebo o tři pozice. Pak jsem to musel dohánět, zatímco Gábor se dostal dopředu a všem nám ujel. Já jsem ho pak sice dojel, ale už jsem ho nestihl předjet, takže zaslouženě vyhrál. Mým cílem bylo před víkendem, abych byl na stupních vítězů, navíc se nestalo nic autu, takže jsem spokojený.“

Michael Vorba (3. místo, Action Racing): „Chtěl jsem být na stupních vítězů, což se podařilo, takže jsem spokojený. Zezačátku jsem nechtěl riskovat kvůli nějakému poškození vozu, takže jsem si držel svoji pozici. V průběhu závodu jsem se ale probojoval na třetí místo, z čehož jsem spokojený. Jsem rád, že se mi už pomalu daří rozumět té předokolce. Udělali jsme velký kus práce. Chtěl bych ještě jednou poděkovat celému týmu, že jsem vůbec mohl závodit. Jsem s tímto víkendem spokojený.“

Dalibor Gondík (VIP jezdec): „Jsem strašně spokojený, dokonce jsem si dnes zkusil i předjížděcí manévr hned po startu. Pak sice došlo k navrácení pozice, ale moc jsem si dnešní závod užil. Začátek závodu byl z mojí strany trochu chladnější, ale pak jsem v pátém kole zajel asi o dvě sekundy rychlejší čas, než v kvalifikaci, z čehož mám velkou radost. Auto fungovalo báječně, kluci na něm přes noc zamakali a perfektně ho připravili. Mám z tohoto víkendu radost.“

Výsledky 2.závodu:

1. Gábor Tim – Apex Racing Media
2. Tomáš Pekař – Carpek Service
3. Michael Vorba – Action Racing Mania
4. Adam Rzepecki – Interia Team
5. August Macbeth – Steibel Motorsport
6. Jaromír Jiřík – Action Racing Mania
7. Sebastian Steibel – Steibel Motorposrt
8. Bohuš Šesták – Bohuš Šesták
9. Radek Bareš – Radek Bareš
10. Tomasz Rzepecki – Interia Team

Zdroj : www.octaviacup.cz