Registrace do OCRegistrace do OC PřihlášeníPřihlášení

OCTAVIACUP : První závodní víkend ovládl Pekař

Úvodní podnik Octavia Cupu na Autodromu Most má jediného vítěze. Stal se jím Tomáš Pekař, kterému vyšel i odpolední závod a po startu ze šesté příčky se velmi brzy ujal vedení.

Úvodní závod nové sezony, který sledovali diváci na tribunách i z pohodlí domova prostřednictvím živého přenosu, nabídl všechno, co k motorsportu patří. Dominantní jízdu, atraktivní souboje i havárii.

Nejprve musel být start závodu o pár minut odložen, neboť Martin Machala zůstal stát při zaváděcím kole na startu a jezdci tudíž museli celou proceduru absolvovat ještě jednou. Napodruhé už nad okruhem zavlály zelené vlajky a jezdci vyrazili vstříc první zatáčce. Vedoucí příčku si udržel Tomáš Pekař z týmu Carpek Service, zatímco za ním se početné pole mačkalo plech na plech. Kritický moment první zatáčky však dopadl dobře a všichni pokračovali dál.

Perfektním startem se na druhé místo posunul Matouš Kubů z týmu Yawspeed Autosport, jemuž na záda dýchal Michal Matějovský. Oba sváděli nádherný souboj o stříbrnou příčku, a zatímco Matějovský tvrdě útočil, Kubů držel defenzivní stopu a nedával zkušenému Matějovskému z týmu Fullin Racing Academy mnoho příležitostí k předjetí. Kubů nakonec udělal drobnou chybu a Matějovský se posunul na druhou příčku. K dvojici se mezitím přiblížil i Petr Fulín jr., který startoval ze druhého místa. Fulín jr. se na krátko dostal na třetí místo, ovšem poté se ocitl v problémech a Kubů zpět převzal průběžnou třetí pozici, kterou udržel až do cíle.

Petr Fulín jr. dojel na čtvrtém místě a perfektní výsledek v podobě pátého místa si připsal další nováček Michal Petrů (Action Racing Mania). Na šesté pozici dojel Jonas Karklys (Fullin Race Academy), za ním se seřadili Jiří Stránský (Carpek Service), Maciej Laszkiewicz (Fullin Race Academy), Bohuš Šesták a první desítku uzavřel Petr Čížek (Fullin Race Academy). Pěkný výsledek zajela i jediná žena ve startovním poli – Tereza Zajíčková skončila při svém debutu na 11. místě.

Závod poznamenala i kolize mezi Wolfgangem Krieglem a Petrem Čížkem. Rakouský závodník z týmu Pfister-Racing dostal ve druhém kole ránu od Čížka, který nedobrzdil do první zatáčky. Dvojice pokračovala dál v závodě, nicméně Kriegl musel k mechanikům a Čížek si vysloužil penalizaci průjezd boxy.

Videozáznam 1.závodu (samotný závod začíná kolem 21.minuty)

Druhý závod:
Pořadí na startu určil los a vítěz prvního závodu Tomáš Pekař startoval až ze šesté příčky, zatímco stříbrný Michal Matějovský vyrážel z páté pozice. Pole-position díky obrácenému pořadí získal Jonas Karklys, který startoval po boku Michala Petrů.

Letmý start se na první pokus nezdařil a jezdci obkroužili ještě jedno kolo navíc za safety carem. Při druhém pokusu už však bylo všechno v pořádku. Skvěle vyrazil ze třetího místa Petr Fulín jr., který ještě na rovince objel své soupeře a při brzdění do úvodní šikany převzal vedení. Propadl se Jonas Karklys, naopak druhou pozici si udržel Michal Petrů. Nevydržela mu však dlouho a ještě před koncem prvního kola se na druhé příčce za vedoucím Fulínem objevila oranžová octavie Tomáše Pekaře. V dalším kole se na třetí místo posunul Michal Matějovský a toto trio začalo unikat svým pronásledovatelům.

Tomáš Pekař měl jasný cíl, s kolika poháry chce z mosteckého autodromu odjíždět. Velmi brzy se na Fulína jr. dotáhl a po krátkém souboji převzal čelo závodu. I Michal Matějovský si brousil zuby na posun vpřed a Fulína jr. krátce na to odsunul na třetí místo.

Za vedoucím triem se strhla mela. Synchronizovaný smyk předvedli Wolfgang Kriegl a Bohuš Šesták, do kterého Kriegl v předposlední zatáčce narazil a oba dostali hodiny. Kriegl pak v dalším kole nedobrzdil do první zatáčky a narazil do nic netušícího Martina Machaly. Oběma po incidentu chyběly části kapoty a Kriegl byl komisaři závodu penalizován průjezdem boxy. Pro Kriegla tím ovšem smolný víkend nekončil, neboť v boxové uličce překročil povolenou rychlost a od komisařů si tentokrát vysloužil třicetivteřinový trest.

Tomáš Pekař tak stejně jako v dopoledním závodě ovládl i závěrečnou nedělní jízdu. Pod šachovnicovou vlajkou projel jako první s náskokem 5,6 vteřiny před Michalem Matějovským a dalších osm vteřin ztrácel Petr Fulín jr. Na bramborové příčce skončil Matouš Kubů a první pětku už podruhé uzavřel spokojený Michal Petrů. I Jonas Karklys obsadil stejnou pozici jako v prvním závodě, naopak Petr Čížek si vylepšil výsledek a v cíli byl klasifikován na sedmém místě. Jiří Stránský dojel na osmé pozici před Polákem Maciejem Laszkiewiczem a první desítku uzavřel Petr Morávek.

Video z druhého závodu: