Registrace do OCRegistrace do OC PřihlášeníPřihlášení

Pohon 4x4 a jeho výhody

Zima je tady a s ní led na silnici nebo namrzající mlhy, proto apelujeme na všechny členy clubu, aby jezdili opatrně a předvídali! Pro majitele Octavii s pohonem všech kol je toto období mnohem jednodušší a mnohdy i docela zábavné, proto jsem se rozhodl napsat tento krátký článek, kde si řekneme, jak si bezpečně zimu užít.

ŠKODA Octavia RS 4x4

"Haldexová" čtyřkolka

Automobilka ŠKODA montuje do svých modelů inteligentní pohon všech kol od švédské společnosti Haldex. Nejedná se o stálou čtyřkolku, ale o předokolku, která připojí zadní nápravu v případě, kdy potřebujete pomoct. Systém je aktivní zejména:

  • při rozjezdu (přenesení výkonu na kola bez prokluzu),
  • při průjezdu zatáčkou (zajistí dokonalou trakci všech kol),
  • při jízdě na sněhu, nezpevněné komunikaci nebo podmáčeném terénu.

Pomocník hlavně v zimě

Většina lidí si pohon 4x4 objednává právě pro zimní potřeby, kdy je na silnici souvislá vrstva sněhu nebo ledu. Právě tehdy totiž citelně poznáte, jakou máte výhodu, proti vozidlům s pohonem jen jedné nápravy. Nejenom že jízda je daleko bezpečnější, můžete si také užít docela dost legrace, kdy víte co za volantem dělat. Základem plynulost, tedy klidné pokyny řízením, včasné brzdění a citlivá práce s plynem. Přičemž řidič musí auto ovládat, cítit a vnímat, jak působí setrvačnost, jak podvozek přenáší hmotnost, která náprava klouže nebo které kolo se protáčí.

ŠKODA Kodiaq 4x4

Pokud však uděláte nějakou tu drobnou chybičku, auto vám to odpustí, respektive ESP (elektronických stabilizační systém) spolu s jízdním režimem Snow, určeným pro jízdu v opravdu náročném terénu. Troufáte-li si na mírný drift, stačí ESP nastavit do režimu SPORT, což umožní prokluz kol a smyk.

Režim Off-road

Máte-li ve svém vozidle ŠKODA režim Off-road, můžete si dovolit ještě trochu více, protože umožňuje přejetí poměrně velkých překážek, které byste bez jeho aktivace nejspíše ani nepřejeli. Dalším pomocníkem v terénu je panoramatický kamerový systém Area View s jeho pomocí můžete mapovat isutaci kolem vozu během překonávání překážek. Vždy je však lepší, přesvědčit se na vlastní kůži, co přesně vás v příštím terénním úseku čeká. Proto je lepší vystoupit z auta a projít trasu pěšky.

Off-road režim

Zimní rady pro motoristy

V zimě je cestování nevyzpytatelné, proto se na cesty nevydávejte bez:

  • zimních pneumatik,
  • škrabky, smetáčeku a skládací lopaty,
  • dostatku paliva v nádrži,
  • dobrých stěračů,
  • nemrznoucí směsi v ostřikovačích,
  • tažného lana,
  • rukavic a přikrývky.

Zdroj: ŠKODA Storyboard