Registrace do OCRegistrace do OC PřihlášeníPřihlášení

Povinné ručení a vše co by vás kolem něj mohlo zajímat

Povinné ručení a vše co by vás kolem něj mohlo zajímat

    Povinné ručení, nebo také, pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, jak se oficiálně jmenuje. Je to pojištění tedy pojistná ochrana zdraví a majetku třetích osob. Již z názvu je zřejmé, že je povinné ho mít, pokud máte nějaké vozidlo. Doslova je dáno, že povinné ručení musí mít každé vozidlo v České Republice, které je provozováno na pozemních komunikacích a to včetně těch co jsou na ní pouze ponechána. Jinými slovy řečeno vše co jezdí a dotýká se pozemní komunikace, musí mít povinné ručení.

Jak jsou hrazeny nehody z povinného ručení?

    Z povinného ručení jsou v případě nehody hrazené škoda způsobené pojistníkem (viníkem nehody). Ovšem s výjimkou škody na vozidle viníka nehody. Obyčejný selský rozum by nám zajisté napovídal, že je by bylo dobré povinné ručení mít, i kdyby nebylo ze zákona povinné. Nejen že vám hrozí pokuta od 5 000 do 40 000. A když nebudete mít uzavřeno povinné ručení tak jdou veškeré náklady za vámi způsobenou nehodu za vámi. Však si zkuste představit, že by se vám nějakou hloupou náhodou (například prasknutí pneumatiky apod.) povedlo vytlačit ze silnice kamion naložený novými auty.

Několik parametrů povinného ručení:

     Absolutním základem je výše pojistného krytí. Nejnižší hranice stanovená v České Republice je 35/35 miliónů Korun. První hodnota znamená krytí škod na zdraví a druhá krytí škod na majetku. Horní limity si stanovuje pojišťovna, takže není výjimkou povinné ručení například s krytím 150/150 miliónů. Dalším velice důležitým parametrem, který je velmi klíčový v určení samotné ceny povinného ručení je tzv. Bonus. Ten nám udává, že za každých 12 měsíců trvání svého povinného ručení získáte bonus. U většiny pojišťoven bonus začíná na hodnotě 5% ceny povinného ručení. Bonusy se sčítají a dál povinné ručení zlevňují. V případě nehody, je praxe taková, že vám z vašich bonusů pojišťovna většinou odebere 24 nebo 36 měsíců. Povinné ručení může nadále obsahovat velice širokou škálu různých rozšiřujících dodatkových pojištění, které samozřejmě ovlivňují konečnou cenu produktu. Od dodatečného úrazového pojištění pro řidiče nebo členy posádky, přes pojištění čelního skla a pojištění proti poškození kroupami až po pojištění střetu se zvěří. Je jich opravdu nepřeberné množství a záleží pouze na vás a na vaší úvaze, co bude asi konkrétně pro vás nejlepší. Cenu také navíc ovlivňuje věk řidiče a typ vozidla. Je poměrně jasné, že pokud si stejný automobil (bez předchozích bonusů), budou chtít pojistit dva muži, jeden bude starý 21 let a druhý 42 tak starší dostane pochopitelně levnější pojistku, protože už nespadá do rizikové skupiny. Taktéž bude rozhodně levnější povinné ručení na nějaké slabší rodinné auto, než na „sporťák“, který trhá asfalt. Proto se obecně doporučuje co nejdříve si sjednat povinné ručení třeba na nějaký skútr, aby se vám co nejdelší dobu načítal bonus a zlevňoval vám do budoucnosti povinné ručení.

Faktory při rozhodování jaké povinné ručení vybrat:

   1)      V první řadě je důležité se zamyslet, jaký jste řidič. Je třeba na to pohlížet objektivně. Je to z důvodu toho, že vyježděný řidič, který je si na silnici jistý nebude potřebovat tak vysoké krytí, jako nezkušený řidič. Je samozřejmě dílem náhody, jaká bude škoda při nehodě, ale nad tímhle je dobré uvažovat.

   2)      Dále je třeba se zamyslet, jaké rozšíření budete chtít, aby vaše povinné ručení mělo.

           a)      Jezdíte hodně kolem lesů? Rozhodně bude dobré připlatit si za pojištění střetu se zvěří.
           b)      Máte starší a nespolehlivé auto? Jistě nepohrdnete rozšířenou asistenční službou.
           c)      Jezdíte v extrémních podmínkách, na štěrku a podobném povrchu? Pojištění čelního skla vás jistě ušetří nepříjemným náhlým výdajům.

   3)      Dále cenu hodně ovlivní vaše volba intervalu mezi úhradami za pojistné. Můžete si zvolit jak jednou za rok, tak třeba jednou za měsíc.

           a)      Pojištění placené měsíčně vychází levněji na jednu úhradu.
           b)       Ovšem na celkové sumě to vyjde o něco dražší.

    V současné době je snadnější si sjednat pojištění vašeho vozidla online, z důvodu toho, že je velice snadné si na internetu najít stránky, kde si jen vyplníte vaše údaje a oni vám vypíší nabídky všech pojišťoven, u kterých je možné vaše vozidlo pojistit. Často vám také jsou schopni sjednat povinné ručení přímo na míru pro vás, nabídnout speciální nabídku, která není v nabídce pojišťovny.

Komerční prezentace