Registrace do OCRegistrace do OC PřihlášeníPřihlášení

RECENZE : Škoda Octavia I s motorem 1.6i po 230 000 km

Značka: Škoda
Model: Octavia
Typ: 55 kW
Karoserie: hatchback
Objem motoru: 1600
Palivo: benzin
Rok výroby: 1999
Typ řazení: manuální
Najeto km při koupi: 127000
Najeto km nyní: 230000
Koupen jako: ojetý
Jak dlouho vůz využívám: 4
Průměrná spotřeba: 7
Poruchy: drobné vady na elekktro
Předchozí vozidlo: Škoda Felicia


Auto jsem koupil před 4 roky na inzerát z annonce od prvního majitele. V té době mělo najeto 127000 km. I když si asi někdo pomyslí, že na 9 ti leté auto je to podezřelé, tak já byl na 99 % přesvědčen, že to sedí, vzhledem k tomu, že majitetel prodával auto sám doma. Servisní knížka a poslední faktury byly též k dispozici. Po koupi jsem neprováděl žádné výměny náplní ani jiné preventivní úkony a jen pokračoval v intervalech původního majitele. S autem jsem najel přes 100 000 km převážně
po Praze. Za tu dobu se na autě vyskytly tyto závady. 1. odešla cívka imob. ve spínací skřínce. Auto chytalo na třetí, čtvrtý pokus. Opraveno známým a to velmi zajímavým způsobem -požmouláním cívky mezi prsty. Zdarma. Asi ve 210000 km auto nechtělo v zimě studené opět chytat a muselo se dlouho točit. Ohřátá už šla hned. K mému překvapení to byla cívka. Oprava za 1300,- Teď ve 225tis. odešla škrtící klapka. Koupena na vrakáči za 1800,- plus 400 práce. Dále se už jednalo jen o spotřebák. Rozvodový řemen za cca. 6000 Kč. Ve 160 tis.km vyměněna obě přední ložiska po 1000,- dvakrát sada destiček po pár stovkách. ve 180tis kulové čepy a čepy řízení. Jinak tlumiče měnil předchozí majitel ve 75tis. a já je tam mám doteď. Už vidím, jak mě za to všichni odsoudite, ale mě se zdají dobré. Dále jsem ve 200 tis měnil poslední díl výfuku 2000,-kč. a ve 210tis zadní brzdové válečky za cca 1800kč. Všechny ceny jsou vč. práce, ale je pravda, že to dělá známý. Jestli je to hodně nebo málo za 100tis km, ať posoudí ostatní. Mě to příjde O.K. Jinak auto jsem koupil za 105000kč a očekávám, že ho prodám za 35000 Kč. Auto nebylo nikdy bourané a doposud na něm není ani stopa koroze. Co mě příjeně překvapujie je, že spojka je stále původní. Interiér také nenese známky opotřebení na rozdíl od mého druhého auta Mazda Premacy, které ač o 5 let mladší a s o 110tis km /prokazatelně/ menším nájezdem, působí opotřebovaněji a také se objevují puchýřky koroze.

Ke spotřebě: vím, že se zde tento motor popisuje jako žravý, nicméně mě se to zdá O.K. Podotýkám, že spotřebu nijak extra nesleduji, občas na PP, občas dle tankování plná-plná podle zdejších rad na stejném stojanu. Jezdím tedy spíše klidněji a to 50,100,120, ale jak píšu výše - tak 70 % jsem najel po Praze, ale v noci. Takže, mimo město v letě za 6. Praha 7,5 v zimě, max 8,5. Věřim, že se spustí vlna o pohádkách, ale je to tak. Olej jsem měnil po 15tis ze zásady (ten nejlevnější od nejmenovaného výrobce). Než jsme přisli na tu druhou závadu s cívkou, tak byla měřena komprese a výborná. To bylo najeto 210 tis. Takže nějaké reči o brusné pastě asi nebudou úplně pravda.
K jízdním vlastnostem se nebudu rozepisovat, protože jsou všeobecně známé. Pro někoho možná podprůměrné, pro mě dobré.
Jinak to auto jsem si vybral proto, že jsem asi typický škodovkář, jaký tady vždy sklidí horu posměchu. Jezdím už 20 let a aut jsem vystřídal hodně, převážně ovšem z té laciné kategorie a na škůdky si nestěžuji. V dávných dobách jsem měl i jiné značky např BMW E 21, Audi 80, Fiat Ritmo, Opel Omega A, Golf, v te době byla ta auta asi tak 12 -15 let stará, stejně jako ty 120 a favority, které se v mém případě ukázaly spolehlivější a obvykle se jich člověk snáze zbavil.
Věřím, že dnes už je situace jiná vzhledem k množství prodaných nových vozu, ale přesto si myslím, že je jednoduší vybírat z typů, kterých je na trhu hodně, než kterých je méně. To auto už začíná být zastaralé /pro někoho už dávno/, ale já si myslím, že pokud někdo shání auto okolo 40-50tis, tak pokud bude aspoň trochu hledat, tak sežene kus,který ještě udělá kus práce.

Článek uveřejněn se souhlasem tipcars.cz
Autor : Miki