ŠKODA AUTO investuje 2 miliardy euro do elektromobility

Rok 2019 je pro ŠKODA AUTO docela průlomový. Ptáte se proč? Zejména je to kvůli jejímu angažmá v oblasti elektromobility. V následujících měsících vstoupí na trh plně elektrická ŠKODA CITIGO a také ŠKODA SUPERB s plug-in hybridním pohonem. Aby automobilka předestřela, jak to asi bude vypadat, zapůjčila vybraným zákazníkům a institucím v České republice testovací prototypy CITIGO E-PILOT. Cílem projektu je získání zpětné vazby z řad potenciálních zájemců o elektromobily.

škoda Citigo e-pilot

ŠKODA CITIGO E-PILOT

Jedná se o prototyp modelu CITIGO s elektrickým pohonem. Tato pohonná jednotka je spolehlivá a prověřená v koncernovém sourozenci Volkswagen e-up!. Projekt čítá celkem 10 vozidel, které dostanou k dispozici:

  • vybrané firmy, 
  • fleetoví zákazníci,
  • státní instituce.

ŠKODA bude sbírat data

Česká automobilka si od projektu slibuje získání důležitých dat, konkrétních reakcí a cenných podnětů od budoucích zákazníků. A to ve chvíli před začátkem sériové výroby plně elektrického modelu ŠKODA CITIGO. Automobily jsou vybaveny senzory, které budou monitorovat a zaznamenávat důležitá data (vnější teplotu, vnitřní teplotu, zrychlení apod.). Ta budou následně vyhodnocována týmem technického vývoje značky ŠKODA. Sečteno podtrženo, vzniknout tak velmi hodnotné informace o využití elektromobilu nebo zatížení akumulátoru či distribuční sítě během nabíjení.

Do 4 let 10 elektrifikovaných vozidel

„V roce 2019 vstoupí ŠKODA do éry elektromobility a do konce roku 2022 uvede deset elektrifikovaných modelů. Než se elektromobily dostanou do sériové výroby, chceme získat zpětnou vazbu od našich zákazníků. K tomu nám poslouží právě tato testovací flotila, která bude křižovat naše silnice v příštích několika měsících. V rámci projektu ŠKODA CITIGO E-PILOT budeme testovat řadu služeb, souvisejících s bateriovými elektromobily, abychom byli na konci letošního roku dokonale připraveni na zahájení předprodeje prvního sériově vyráběného elektrického vozu značky ŠKODA,“ uzavírá Luboš Vlček.

škoda e-mobility

Samotného modelu ŠKODA CITIGO v čistě elektrické verzi se dočkáme koncem letošního roku. Ve výhledu 4 let plánuje automobilka největší investiční program ve výši 2 miliardy eur. Peníze budou vynaloženy právě do elektrifikace a digitalizace. Do konce roku 2022 přibude asi 30 nových modelů, z nichž 10 bude zcela nebo částečně elektrifikovaných.

Nabíječka u každého dealera

Do konce letošního roku je nutné vybudovat síť dobíjecích stanic, kterými budou disponovat všichni obchodní partneři značky ŠKODA v České republice. Dojde tak k výraznému rozšíření infrastruktury, kterou si nástup elektromobility žádá.

Zdroj: ŠKODA Media Room