Registrace do OCRegistrace do OC PřihlášeníPřihlášení

Škoda Euro Trek 2016 - 21 Scoutů v Transylvánii - 1.díl

Vítejte do Rumunsku, ve městě Sibiu. Město se 150.000 obyvateli, je kulturním centrem Transylvánie - mýtického regionu v srdci Rumunska - a je téměř kompletně obklopeno Karpaty a jejich podhůřím.

Venku na nás čeká velmi zvláštní uvítací výbor: nablýskaných 21 Octavií Scout. Ale to se brzy změní. Tři dny a asi 900 kilometrů dobrodružství, bahna a špíny čeká na ně a jejich posádky.

ŠKODA Euro Trek 2016 povede 21 dvoučlenných týmů přes jedny z nejdivočejších horských krajin Evropy  - od výchozího bodu v Sibiu, údolím do nejhlubšího místa v Transylvánii, do delty Dunaje na pobřeží Černého moře. Na tři velmi krásné a stejně tak náročné etapy čekají strmé hory východních Karpat, vzrušující přejezdy řek a překonání další řady výzev.

Jeden konkrétní úkol: trasa se skládá převážně z prašný cest, bahnitých stezek a drsných štěrkových cest - ideální terén pro Octavie Scout s 2,0 TDI CR s 6-rychlostní automatickou převodovkou DSG. Díky vysokému výkonu 135 kW (184 PS), velkorysé světlé výšce a inovativnímu pohonu všech kol, překonají obtížné přejezdy a kluzké pasáže s lehkostí. Další dny to jen potvrdí. V případě potřeby jsou vozy vybaveny rezervní kolem a klíny, které jsou umístěny na střešních nosičích. Koneckonců ŠKODA Euro Trek není procházka růžovým sadem, ale spíše test reálné vytrvalosti.

skoda trek 2016 - rumunsko - octavia scout
Děsivé pozadí: Skupina Scoutů  stojí před výstupem na hrad Bran v nejhlubším Sedmihradsku, kde údajně kdysi žil hrabě Vlad III, kterému se říkalo Drákula, nebo také Napichovač. Místo, které by měl navštívit každý fanoušek hororů.

Čas od času skupina Octavií potká staré koňské povozy plně naložené senem, šrotem nebo nákupy, které táhnou menší koně Panje. Staré se tak potkávám s novým. I když je skupina na cizí půdě, cítí se jako doma: všude, kde se objeví, je čeká vždy vřele přijetí od místních obyvatel. Nicméně, musíte mít stále oči na silnici, kvůli bezpočtu toulavých psů nebo volně pobíhajících koní a dobytka.

Asi po dvou hodinách skupina přejíždí starý železniční viadukt a krátce se zastaví pro vyfocení malebného panoramatu: bohatě zelené louky se blýskají hluboko v údolí a jsou doplněny světlem - modrou oblohou nad nimi. Kolona nyní míří k tomuto horizontu, neboť další zástavkou na trase je stará zemědělská farma pod legendárním hradem Bran. Děsivě krásná lokalita hluboko v Transylvánii, nezkrotná a tajemná zároveň. Říká se, že zde v 15.století žil hrabě Vlad III., zvaný také Vlad Impaler nebo "Draculea". "Drákulův hrad" je poutním místem pro fanoušky slavného upíra. Je uprostřed největší kontinuálně zalesněné oblasti Evropy, která je orámována pohořím Fagaras s devíti zasněženými vrcholy o výšce 2 500 metrů nad mořem. Letmý pohled na oblohu - naštěstí nejsou v dohledu žádní netopýři :)

Mimo hranice města je hned patrná drsná strana rumunských cest: dlážděné silnice se mění na drsné tratě velkými výmoly o velikosti pizzy, které jsou naplněné až po okraj vodou po nedávném lijáku. Slalom mezi výmoly? Nepřipadá v úvahu. Místo toho se ve vás probudí dětská radost z kaluží a během několika minut se před auto valí první velké a bohatě bahnité vodní kapky. Zářivá stříbrná metalíza Scoutů je ještě pořád rozeznatelná, ale cesta přes Rumunsko teprve začala.

skoda trek 2016 - rumunsko - octavia scout
Nahoře v oblacích: starý železniční viadukt překlenuje údolí blízko Sinca Nouă uprostřed malebné krajiny.

Druhou část článku naleznete na webu OctaviaClubu za dva týdny ;)

Zdroj: Škoda Storyboard
Fotografie: Škoda, motorvison YT kanál, automagazin.at, automobil-produktion.de, autovideo.net, autozeintung.de, extratouch.de, n-tv.de,  motorblock.at, gazelle-magazin.de