Škoda představila třetí SUV : Kamiq

ŠKODA KAMIQ představuje další velký krok v úspěšné SUV ofenzívě značky ŠKODA. A jeho příchod má dokonalé načasování. „V loňském roce bylo každé třetí auto prodané v Evropě SUV. Největší růst byl připsán právě těm malým SUV, jejichž prodeje vzrostly o 29 % na 2 000 000 vozů. Proto jsme vyvinuli kompletně nový vůz - další milník v našem příběhu o SUV,“ zahájil premiéru předseda představenstva společnosti ŠKODA AUTO Bernhard Maier.

KAMIQ je důležitou součástí modelové ofenzívy značky ŠKODA, která je nyní v plném proudu. „Do konce roku 2022 představíme více než 30 nových modelů. Naším cílem je zvýšit prodeje z dnešních 1 250 000 vozů na 2 miliony vozů ročně do poloviny či konce příštího desetiletí,“ prohlásil Maier.

ŠKODA KAMIQ má ambice oslovit především mladší zákazníky, kteří mají rádi moderní život a dobrodružství. Na první pohled vůz odlišují výkonné dvoudílné světlomety se světly pro denní svícení umístěnými nahoře. Jako první model značky ŠKODA je KAMIQ vybaven také předními a zadními dynamickými směrovými světly – jednotlivé diody se efektně rozsvěcí směrem od vnitřní po vnější.

„KAMIQ je pro mne velmi speciální. Je to první projekt, na němž jsem pro značku ŠKODA začal pracovat,“ přiznal Oliver Stefani, šéfdesignér společnosti ŠKODA AUTO. „Jak je pro modely ŠKODA typické, má velmi výrazná a osobitá světla. Mimořádně štíhlá a elegantní. Přitom ale vůz na silnici působí širokým a silným dojmem. Výrazným prvkem je i dynamicky klesající linie střechy. Myslím, že jsme splnili vše, co jsme našim fanouškům slíbili loňským konceptem ŠKODA VISION X,“ dodal Stefani.

Široká maska chladiče s dvojitými lamelami, robustní přední spoiler a typický tvar kapoty motoru dodávají vozu mohutný vzhled. Zadní difuzor zase zdůrazňuje velkorysou světlou výšku, která je o 36 mm vyšší než u příbuzného kompaktního modelu ŠKODA SCALA. Disky mohou mít rozměr 16 až 18 palců. Současně má KAMIQ o 117 mm kratší převisy a lepší nájezdové úhly. Pro dobrodruhy je k dispozici ochrana podvozku, pro akčně založené řidiče zase pevnější sportovní podvozek, který je snížený o 10 milimetrů a umožňuje přepínat mezi dvěma úrovněmi tuhosti tlumičů.

„Na první pohled je to ŠKODA, ale současně je velmi odlišná. Naším úkolem bylo vytvořit jiný druh SUV než doposud,“ řekl novinářům Christian Strube, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO odpovědný za oblast technického vývoje. Klasické přednosti vozů SUV, jakými jsou zvýšená světlá výška nebo pohodlná pozice za volantem, spojuje KAMIQ s agilitou kompaktního auta.

Navzdory skutečně kompaktním rozměrům (délka 4 241 mm, šířka 1 793 mm, výška 1 531 mm) nabízí nejdelší vnitřní prostor ve své třídě. Prostor před koleny cestujících vzadu činí 73 mm, pro zavazadla je k dispozici objem 400 až 1 395 litrů. Sklopné opěradlo spolujezdce umožňuje převážet i předměty o délce téměř 2,5 metru. Uvnitř navíc najdou cestující dvě desítky Simply Clever řešení – nechybí deštník ve dveřích řidiče, v rámci segmentu je unikátem výsuvná ochrana hran dveří, vůz lze vybavit výklopným tažným zařízením a elektricky ovládané páté dveře je možné zavřít pouhým přitlačením.

Využití nové technické platformy umožnilo vybavit KAMIQ množstvím technologií z vyšších segmentů. K dispozici je nejen vyhřívání předních sedadel, ale i těch zadních, volantu nebo čelního skla. Vzdušnému interiéru dominuje volitelný virtuální kokpit s pěti režimy zobrazení a displejem o průměru až 10,25 palce. Samostatný displej s úhlopříčkou 9,2 palce je umístěný v zorném poli řidiče. Charakteristická linie kolem něj kopíruje tvar kapoty a vytváří ergonomickou opěrku pro ruku ovládající dotykovou obrazovku.

Již v základní výbavě najdou zákazníci systém pro udržování vozu v jízdním pruhu a funkci nouzové brzdy s prediktivní ochranou chodců. V nabídce nechybí ani adaptivní tempomat, asistent změny jízdního pruhu (Side Assist), parkovací asistent schopný automaticky zaparkovat i vyparkovat z podélných a příčných parkovacích míst, případně ovládání infotainmentu hlasem a gesty. „KAMIQ nabízí zcela novou generaci infotainment systémů. Je vždy online a díky aplikacím nabízí nejmodernější online služby ŠKODA Connect. Skvěle se tak hodí k mladším zákazníkům segmentu městských SUV, kteří jsou neustále online,“ upozornil Strube.

Nabídka zahrnuje benzínové motory 1.0 TSI (95 a 115 koní) a 1.5 TSI (150 koní), naftový motor 1.6 TDI (115 koní) a také ekologickou variantu v podobě moderní verze motoru 1.0 G-TEC (90 koní).