Registrace do OCRegistrace do OC PřihlášeníPřihlášení

TEST: Škoda Octavia RS 2.0 TFSI

Škoda Octavia RS 2.0 TFSI - lepší než TDI. Jedni ji nenávidí, druzí ji milují. Taková je Octavia s přídomkem RS. Faktem zůstává, že se jedná vůbec o nejrychlejší model Škodovky v její historii. Jaké tedy je eReSo?

Škoda Octavia II. RS 2.0 TFSI - prid

Octavii RS mohou v současné době pohánět dva agregáty. Prvním z nich je vznětový dvoulitr TDI, který jsme otestovali již počátkem roku. Druhým může být benzínový čtyřválec 2.0 TFSI. Písmeno "T" značí přítomnost turbodmychla díky čemuž Octavia RS těží z velmi dobrého základu výkon 147 kW. Dnešním testem také vystává otázka, zda je Octavie RS lepší s zážehovým nebo vznětovým motorem? Vyplatí se vůbec připlatit si dvacetpět tisíc za diesel?

Karoserie: vystupuje ze šedi

Škoda Octavia II. RS 2.0 TFSI - bok

Kabát vrchloné Octavie jsme již jednou popsali a tak nemá cenu ho rozebírat. Stále však platí, že tento vůz k mé nevíře vzbuzuje řadu obdivných pohledů. Obdivné pohledy zejména mužského pokolení mě pronásledovaly po celou dobu testu. Musím konstatovat, že Octavie RS vypadá v koncernové šedi přitažlivě a přepracovaný přední i zadní nárazník ji sluší. Záďi dominuje nepřehlédnutelný spoiler a z boku vynikají sedmnáctipalcová kola, která Octavii sluší nadmíru.

Srovnání TFSI vs TDI

RS 2.0 TFSI

RS 2.0 TDI DPF

max. výkon (kW/ot.min.)

147 / 5100-6000

125/4200

max. toč. moment (Nm./ot.min.)

280/1800-5000

350/1800

max. rychlost (km/h)

240

225

zrychlení 0-100 km/h (s)

7,3

8,5

provozní hmotnost (kg)

1400-1470

1430-1500

kombinovaná spotřeba (l/100km)

7,8

5,7

 

Interiér: simply elegant

Škoda Octavia II. RS 2.0 TFSI - pr.sed

Přední dveře se otevírají v dostatečném úhlu což usnadňuje nastupování. Mladoboleslavská automobilka používá v kabině kvalitní materiály a dostatečnou pozornost věnuje i montáži. Všechny díly přesně lícují a vše funguje jak má. Po ergonomické stránce si nelze na nic stěžovat. V tomto ohledu se Octavie řadí k lepšímu průměru. Palubní deska nese rysy koncernových vozů Volkswagen a používá některé shodné díly. Černý měkčený plast obepíná celou palubní desku. Středový panel je vyveden v imitaci matného hliníku. Přístrojová kaplička za tříramenným volantem ukrývá přehledně členěné kruhové ukazatele. Středovému panelu dominuje LCD obrazovka sloužící pro navigaci a audiosystém. Pod ním se nacházejí ovladače klimatizace.

Škoda Octavia II. RS 2.0 TFSI

Přední sedadla vynikají dostatečným dimenzováním a solidním bočním vedením. Zadní sedadla poskytují oproti první generaci Octavie dostatek prostoru. Na nedostatek místa si nebudou stěžovat ani dlouháni, i nad hlavami zbývá nějaký ten centimetr. Octavie se vždy chlubila velkým objemem zavazadlového prostoru. Jinak tomu není ani u testované nejrychlejší verze, která pojme 580 litrů zavazadel což udělá radost většině rodin s dětmi. Po sklopení zadních sedadel se prostor zvětší na 1620 litrů. Přístup do zavazadelníku je překvapivě dobrý a překvapí svým propracováním. Síťku spolu s výklopnými držáčky nebo uzavíratelným boxem ocení řada z nás.

Škoda Octavia II. RS 2.0 TFSI - kufr

Ať přemýšlím sebevíc na závažnější nedostatek v interiéru Octavie nemohu přijít. Jedinou drobností je absence multifunkčního volantu. Tříramenný volant obšitý kůží padne skvěle do rukou, ale občas bych na něm uvítal např. tlačítka ovládání audiosystému. Ztěžovat si mohu pouze na menší boční zpětná zrcátka, horší výhled směrem vzad (díky spoileru) nebo na kratší sedáky zadních sedadel.

(+) kvalita dílenského zpracování
(+) prostornost
(+) objem zavazadlového prostoru
(+) příkladná ergonomie
(+) dostatek odkládacích prostor

(-) menší zpětná zrcátka a horší výhled směrem vzad

Motor: výborný koncernový čtyřválec

Škoda Octavia II. RS 2.0 TFSI - motor1

Koncernový dvoulitr FSI produkuje jadrnější zvuk a ve vyšších otáčkách se stará o dost hlasitější produkci v interiéru. Kultivovaností nepatří mezi absolutní špičku, přesto je na tom dobře. Zejména ve srovnání s naftovým TDíčkem, které klape a obtěžuje cestující ve vyšších otáčkách i po zahřátí. Navíc se ve středním pásmu otáček přidává zvláštní dunění. To u zážehového motoru nehrozí.

Dvoulitr TFSI vyniká dobrým zátahem od nízkých otáček, který postupně nárůstá díky dostupnosti točivého momentu 280 Nm již od 1800 otáček až po 5000 ot., přičemž maximální dostupný výkon 147 kW přichází v momentě, kdy se ručička otáčkoměru dotkne hodnoty 5100 a nepovoluje až do šesti tisíc otáček. Proto se plynulé zrychlení dostavuje v téměř celém spektru otáček, což je oproti dieselu hotový zázrak. Motor TDI totiž vyniká chvilkovým přísunem obrovské síly (350 Nm při 1800 ot./min.). Chvíli mu trvá než se rozpohybuje, pak chvilkově kopne a zase nic. To může vyvolávat chvilkový příval adrenalinu, ale na plynulé akceleraci to příliš nepřidá. Diesel mi sedí spíše na dálnici, kdežto s benzínem si můžete užívat i v zatáčkách.

Motor TFSI v testu spotřeby ukázal, že není úsporný jako diesel TDI, přesto svému majiteli nezruinuje bankovní účet. Spotřeba je totiž v průměru o necelé dva litry vyšší než u vznětové verze. Přičteme-li k tomu srovnatelnou cenu benzínu a nafty, vyšší pořizovací cenu vznětové verze a lepší jízdní projev benzínu, je volba po této stránce předem jasná. Více o spotřebě se dočtete z podrobného testu spotřeby.

(+) zvukový projev v nízkých otáčkách 
(+) plynulý nárůst výkonu

(-) hlučnější projev od středních otáček

Jízdní vlastnosti: umění ztuhnout

Škoda Octavia II. RS 2.0 TFSI

Škoda v nastavení sníženého podvozku zvolila solidní kompromis. Četné nerovnosti českých komunikací se snaží podvozek s veškerým usilím pohlcovat a posádku o nich příliš neinformovat. To však nedovede na rozbitých silnicích na kterých si posádka příliš pohodlí neužije. Problémem mohou být i stále častější retardéry ve městech, přes ty musíte s RS velmi opatrně. Přesto se tvrději nastaveného podvozku nemusíte obávat. Podvozek se prostě povedl. Octavia není náchylná na boční vítr a v zatáčkách se karoserie příliš nenaklání. Octavie RS si nechá líbit skutečně hodně. Umí pěknou dobu zachovat klid. Při průjezdu ostrou zatáčkou opíše zvolený oblouk s přesností švýcarských hodinek a zachovává dlouhou dobu neutrálnost.

Škoda Octavia II. RS 2.0 TFSI

Řízení není upovídané, přesto ho řadím v současné automobilové produkci ke zlatému středu (uvítal bych méně účinný posilovač a o něco málo strmnější převod). Oproti tomu řazení jde šestistupňové manuální převodovce doslova brilantně a v této disciplíně hravě strčí celou řadu automobilů do kapsy. Brzdy vynikají ostrým nástupem. Je však potřeba si na ně chvilku zvykat. Přesné dávkování může přes rychlý nástup brzdného účinku činit nejednomu řidiči problémy. Brzdová soustava patří k neúnavným a Octavii zastaví s plným nasazením.

(+) tuhý podvozek
(+) přesné řazení s krátkými dráhami
(+) účinnost brzdové soustavy

(-) nastavení brzd (nelze pořádně dávkovat)
(-) přilišná účinnost posilovače řízení

Závěr: benzín vyhrává

Škoda Octavia II. RS 2.0 TFSI - bokozad

Octavie RS s vůní benzínu je ukázkou ideálního spojení. Souznění motoru se zbytkem vozu je naprosto ukázkové. Pokud tedy toužíte po rychlé Octavii s přídomkem RS, tak jedině s tímto motorem. Naftový agregát není špatný, ale jízda s ním není rozhodně tak příjemná a záživná. Pokud se zájemci o Octavii RS projedou benzínovou i dieselovou verzí, 90% řidičů milující svižnější jízdu sáhne po benzínu. Zbylých 10% budou tvořit ortodoxní zastánci TDíček a šetřílkové. Škoda Octavia RS je velmi rychlý vůz kombinující potřeby běžné rodiny a potřeby mužů (zábavy z řízení). Každopádně ji nelze označit za sportovní (na to máme jiné vozy). Za 754.900 Kč získáte dobře vybavený automobil s výkonným motorem, kvalitní převodovkou a slušným prostorem pro cestující i zavazadla.

Autor: Petr Šikl

ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Délka (mm) 4 578
Šířka (mm) 1 769
Výška (mm) 1 447
Rozvor (mm) 2 577
Rozchod kol vpředu (mm) 1 526
Rozchod kol vzadu (mm) 1 514
Provozní hmotnost (kg) 1 400 - 1 470
Maximální hmotnost (kg) 1 940
Počet míst (os.) 5
Minimální poloměr otáčení (m) 10,85
Objem zavazadlového prostoru (l) 560 / 1350
MOTOR
Typ zážehový
Počet válců 4
Zdvihový objem (ccm) 1 984
Vrtání x zdvih (mm) 82,5 x 92,8
Kompresní poměr 10,5
Max. výkon kW (k)/ot./min. 147 / 5 100 - 6 000
Max. kroutící moment Nm/ot./min. 280 / 1 800 - 5 000
VÝKONY
Max. zrychlení (0-100km/h) s 7,3
Max. rychlost (km/h) 240
SPOTŘEBA
Město 10,9
Mimo město 6,0
Kombinovaná 7,8
CO2 (g/km) 187
PŘEVODOVKA
Typ převodovky manuální
Počet rychlostních stupňů 6
PALIVOVÁ SOUSTAVA
Palivo Natural 98 (95)
Objem nádrže (l) 55
PŘENOS HNACÍ SÍLY
Spojka jednokotoučová, hydraulicky ovládaná
Převodovka mechanická
Pohon předních kol
ŘÍZENÍ
Typ hřebenové
ZAVĚŠENÍ KOL
Vpředu McPherson
Vzadu víceprvkové
BRZDY
Vpředu kotoučové s vnitřním chlazením
Vzadu kotoučové
PNEUMATIKY A RÁFKY
Pneumatiky 225 / 45 R17
Ráfky 7J x 17
CENA
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč) 424.900
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč) 754.900
Celková cena testovaného vozu (Kč) 754.900

 

Článek publikován s laskavým souhlasem serveru www.TipCars.com