Registrace do OCRegistrace do OC PřihlášeníPřihlášení

Výhody, montáž a použití tažných zařízení

Tažné zařízení samozřejmě nevyužije každý, ale pro někoho se jedná o mimořádně důležitý prvek. Například připojení přívěsného vozíku pro převážení objemných předmětů jednou za čas určitě oceníte. A opomenout nelze ani obytný přívěs, který pro nejednoho řidiče představuje splněný sen.

Sortiment tažných zařízení je dostatečně široký, aby vyšel vstříc individuálním potřebám. Pro časté využití přívěsného vozíku je vhodné pevné tažné zařízení. Naopak pro příležitostné využití je lepší volbou odnímatelné zařízení, které nepřináší další omezení při parkování, couvání a podobně. Na co se při výběru a montáži tažného zařízení zaměřit?

Možnosti provedení tažného zařízení

Moderní tažná zařízení se vyznačují dlouhou životností a také vysokou nosností, která se odvíjí od konkrétních požadavků. Při výběru tažného zařízení se nevyplatí přehnaně šetřit. Oblibě mezi motoristy se těší tažná zařízení Bosal, českou výrobu potom zastupují tažná zařízení značky Hook.

Způsobů, kterými lze upevnit čepy tažného zařízení, je hned několik:

1.      Pevná tažná zařízení

Pro trvalé připevnění slouží pevné čepy, které jsou vhodné pro použití s nosičem kol. Jejich výhodou je dlouhá životnost a nulová údržba. Určené jsou pro časté použití v rámci užitkových vozidel a pro vozidla, která často tahají přívěsy o větší hmotnosti.

2.      Odnímatelná tažná zařízení

Tažné zařízení s odnímatelným čepem je vhodné spíše pro příležitostné použití, dále také v případě, že nebude využito pro instalaci nosiče jízdních kol. Výhodou zejména při parkování je, že čep nepřesahuje za vozidlo. Obecně platí, že tažná zařízení s odnímatelným čepem jsou levnější, i když cena se odvíjí zejména od výrobce. Jejich nasazení nebo odejmutí je díky automatickému nebo manuálnímu systému snadné a není nutné použití žádného nářadí. Čep musí být odejmut vždy, když není za vozidlem připojen přívěs. Odnímatelný čep představuje řešení u vozidel, u kterých čep překrývá registrační značku nebo mlhové světlo, takže pevný čep není dovoleno nainstalovat.

3.      Zařízení pro nosiče kol

Specifický typ představují zařízení určená pro nosiče kol. Ta je možné použít i na vozidlech, u nichž není použití přípojného vozidla povoleno. Zařízení pro nosiče kol může být rovněž v pevném nebo odnímatelném provedení, které bývá opatřeno zámkem proti odcizení.

Na co si dát při montáži tažného zařízení pozor

Kde nechat montáž tažného zařízení provést? Jedině v takovém servisu, který disponuje potřebným certifikátem. Tažné zařízení vyžaduje odbornou kompletní montáž, včetně nezbytných úkonů v rámci elektroinstalace.  Je tedy nutné, aby byla montáž tažného zařízení provedena na autorizovaném pracovišti, podle pokynů stanovených výrobcem vozidla. Po montáži tažného zařízení autorizované pracoviště vydá majiteli vozidla doklad o montáži, dále také typový list a potvrzení o namontování zařízení.

Neméně důležité je, aby byl výrobek homologován, tedy schválen Ministerstvem dopravy. Tažné zařízení nijak neomezuje podmínky záruky.

Komerční prezentace