Registrace do OCRegistrace do OC PřihlášeníPřihlášení

Zimní ochrana disků AEZ - Lak SR3

O tom, že ALCAR nabízí litá kola i pro zimní použití, jsme psali celkem nedávno. Nyní se podíváme na tajemství jejich ochrany proti soli.

Špičkový inovativní lak SR3 zajišťuje, že kola vypadají stále dobře i po letech a mnoha tisících kilometrech provozu. Hliník sice nekoroduje jako ocel, ale oxidace brzy způsobuje neatraktivní šedý povlak na jeho povrchu. Lak SR3 zlepšuje přirozenou odolnost hliníku vůči soli, malým škrábancům a dalšímu namáhání během provozu na silnicích.

Zkratka znamená “Salt Resistant - soli odolný“ a číslo odkazuje na tři vrstvy laku - základní lak, barevný lak a svrchní lak. Základní lak je vždy ultra tvrdý práškový lak v černé nebo světle šedé barvě nanášený elektrostaticky a poté vypalovaný při teplotě 210°C po dobu 45 minut. Barevný lak se aplikuje v tekutém stavu a stabilizuje se dalších 40 minut při 180°C. Jako první linie ochrany před nástrahami venkovního prostředí je pak svrchní bezbarvá vrstva laku. 

Jak dobře jsou kola díky laku SR3 chráněna je potvrzeno například během testu se solným postřikem a také během testů odolnosti vůči korozi, které jsou u všech laků prováděny nezávislou, externí laboratoří dle homologace ECE-R124. Test znamená pro kola 300 hodin pekla ve společnosti štěrku, soli, octové kyseliny a chloridu měďnatého.

Testování přilnavosti laku k povrchu kola se následně provádí testem s naříznutím laku. Povrch je naříznut šesti rovnoběžnými řezy, které protíná v pravém úhlu dalších šest řezů. Následně je povrch kartáčován kartáčkem, přičemž nesmí dojít k odlupování laku. Pro zajištění toho, že všechna kola ze série splňují vysoké standardy laku SR3 je každé kolo vizuálně kontrolováno a je měřena tloušťka jednotlivých vrstev laku. Tak vznikají kola odolná vůči soli...

lakovani kol alcar sr3

www.alcar.cz
www.alcar.sk