Zimní pneumatiky: Už máte Octavii přezutou?

A je to opět tady, stejně jako každý rok. Zimní pneumatiky rozdělily české motoristy na dvě skupiny, jedni již přezuto mají, druzí zase rezignují díky nadměrně teplému počasí. V tomto článku si objasníme věčné dilema, kdy je vhodné přezout a proč.

přezouvání zimních pneumatik

 

Povinnost zimních pneumatik

Onu povinnost mít na svém vozidle v daném období nám ukládá přímo legislativa a to zákon č. 361/2000 Sb., konkrétně §40a. Ten ustanovuje období od od 1. listopadu do 31. března, během kterého musíte mít zimní obutí. Co když ale pojedu na letních? Nevadí, ale nesmí být na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo nesmí nic napovídat tomu, že tomu tak během cesty bude.

Úseky, kde musíme mít přezuto

Jak jsem uváděl, že pokud je teplo a sucho, můžeme vyjet na letních pneumatikách, neplatí to kdekoliv. Pokud je totiž úsek, kterým projíždíte označen dopravní značkou C 15 a „Zimní výbava“ musíte mít na autě zimní pneumatiky! Tato značka je mnohdy doplněná o speciální dodatkovou tabulku s konkrétními podmínkami. V českých luzích a hájích je takto označena asi 100 výše položených silničních úseků. Pokud vás policisté zastaví a zjistí, že nemáte "zimní výbavu", vystavujete se riziku blokové pokuty až 2.000,- nebo krácení plnění v případě, že způsobíte dopravní nehodu.

zimní výbava

Kdy je vhodný čas na přezutí?

Odborníci doporučují přezouvat z letních na zimní pneumatiky ve chvíli, kdy teplota ráno a večer klesá pod 5°C. A to během druhé poloviny října nebývá žádný problém, přitom odpoledne může teplota atakovat i 20°C. Dalším důvodem může být například i fakt, že během začátku října nejsou v pneuservisech gigantické fronty. Máte-li přezuto, jste připravení na přízemní mrazíky, mlhy nebo déšť.

povinnost zimních pneumatik

 

Jak poznat zimní pneumatiku?

Jak má vypadat zimní pneumatika to udává označení vyplývající z legislativy. Na boční straně musí být vyznačen symbol vločky nebo M+S (Mug + Snow), popřípadě M-S, M/S, M&S, MS. Tyto pneumatiky jsou konstrukčně přizpůsobeny pro jízdu na blátě nebo sněhu. Dále je ustanoveno, že minimální hloubka dezénu je 4 mm a obuty musejí být všechna 4 kola. Čím vyšší dezén (nová pneumatika 8 mm) tím lepší odvod vody a trakce na sněhu. Pokud nekupujeme nové pneumatiky, musíme před přezutím zkontrolovat hloubku dezénu i celkový stav. Nesmíme objevit praskliny nebo jiné vady. Velmi důležité je také samotné stáří, které uvádí DOT. Zimní pneumatiky by se neměly používat déle, než 4 roky, vše se ale odvíjí od skladování.

Test-pneumatik.cz

Zdroj: Auto.cz