Registrace do OCRegistrace do OC PřihlášeníPřihlášení

Zkušenosti se zabavením vozu kriminální policií

Chtěl jsem se podělit o zkušenost s kriminální policii ČR, která mi na 2 měsíce zabavila vozidlo a vrátila mi ho v ne zrovna původním stavu.
policie cr octavia

Cele to bylo trochu složitější, ale probíhalo to zhruba takto:

Koupil jsem si ojeté auto a asi po měsíci jsem byl vyzván kriminální policii, ať se dostavím k výslechu. Tam se mně ptali na věci ohledně koupě a historie vozu a nakonec mi oznámili, že mají podezření na nějakou trestnou činnost spojenou s vozidlem a proto mi auto zabaví a budou metalograficky zkoumat VIN kód.

Vozidlo jsem jim tedy odevzdal a 2 měsíce jsem byl bez něj. Poté mně volali, že si jej mohu vyzvednout, že je vše v pořádku a podezření se nepotvrdilo.. 

Auto jsem si tedy přebral, leč ne v původním stavu (zarezlé brzdy, baterka na odpis..), ale hlavně celý VIN kód a jeho okolí v oblasti PP tlumiče byl vybroušený nějakou bruskou až na kov. Celí to bylo polité nějakou kyselinou a zarezlé. Nedostal jsem kvůli tomu ani STK, která mě v průběhu teto doby propadla. O následném papírování a kolotoči ohledně přeražení nového VIN kódu ani nemá smysl se rozepisovat ....

Stížnost na kriminální policii mi neuznali, protože jednali v souladu se zákonem. Byl jsem tedy na Odboru vnitřní kontroly PČR, kde se mnou vše sepsali, nafotili, ale nakonec došli ke stejnému závěru. Nabídli mi ale, že celou věc předají na Ministerstvo vnitra, s čímž jsem souhlasil..

Zde jsem nějakou dobu komunikoval s právníkem, poslal jsem mu potřebné dokumenty, až jsme celou věc vyřešili tak, že mi proplatili úplně vše - náhradní vozidlo, sníženou hodnotu vozidla na trhu a kompletní cenu za vráceni do původního stavu. Částka to byla ve výsledku poměrně vysoká.

Závěr je tedy takový, že i když má policie právo vozidlo (nebo jakoukoliv věc nutnou pro vyšetřování) zabavit a zkoumat ho destruktivním způsobem, neznamená to ještě, že nemáte nárok na náhradu škody jimi způsobenou. 

Celá věc byla navíc údajně brána jako precedens, takže nikdo přede mnou takovou náhradu nepožadoval. I proto jsem se rozhodl vše zveřejnit. Budu rád, když moje zkušenosti někomu pomohou.

Pokud by mel někdo podobný problém a chtěl poradit, můžete se na mě obrátit. Mohu předat kontakt i na znalce správního procesu, se kterým jsem dal vše dohromady a celou věc dotáhl do zdárného konce.

Libor K.
Zdroj úvodní fotky : www.auto.cz

DISKUZE ZDE >>>>>